Pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci oslavila 34 let. Pamatuju si ten strach, popsala Michaela Kuklová nebezpečné natáčení

Herečka Michaela Kuklová
Herečka Michaela Kuklová
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Filmy dokážou vzbuzovat řadu emocí, ale kouzlo pohádek je v něčem výjimečné. Jednou z představitelek krásných princezen zůstane herečka Michaela Kuklová (53), která se už jako dívka zapsala do paměti diváků v roli Jasněnky v pohádkovém příběhu O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Ale samotné natáčení mělo i dramatickou scénu, kdy šlo doslova o život. "Pamatuju si ten strach, když jsme byli ve sluji s výbušninami. Ozvala se obrovská rána a tlaková vlna nás vlastně úplně hodila dopředu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz.

Existuje obrovské množství filmových žánrů, které nesou specifické prvky. Ale pohádka je v mnohém možná ještě o něco náročnější, jak sám potvrzuje režisér Zdeněk Troška, který v roce 1987 natočil svou první – O princezně Jasněnce a létajícím ševci, jež patří dodnes k nejoblíbenějším a nechybí každoročně v televizním vánočním programu.

"Důležité jsou kostýmy, paruky, rekvizity a triky, to všechno hraje v pohádce obrovskou roli. Musí být líbezná, mít opravdu krásné princezny v nádherných šatech, pohledného prince, honosný zámek, po tom dítě touží. Tohle musí nepochybně fungovat. Musí to být pohlazení pro oko i pro duši. Moje první byla O Jasněnce a létajícím ševci," popsal základní »stavební« prvky úspěšné pohádky pro ŽivotvČesku.cz.

Ústřední dvojicí příběhu je ševcovský tovaryš v podání Jana Potměšila (55) a krásná princezna Jasněnka, kterou ztvárnila Michaela Kuklová. Ta zavzpomínala na velmi dramatickou scénu, jejíž natáčení mohlo mít vážné následky.

"Celé natáčení bylo vlastně i docela hororové, ale zároveň zábavné. Hodně jsme řešili kaskadérské scény a především velký výbuch, který jsme na place zažili. Když jsme byli ve sluji, měli jsme vyběhnout a následně se to mělo odpálit. Byli jsme tam s výbušninami, klasicky svázané doutnáky, které se nacházely v nějakém kýblu s acetonem… Pamatuju si ten strach, jak mi to bylo nepříjemné, každou chvíli to někdo mohl odpálit. Honza se mě snažil uklidňovat a byl statečný. Samozřejmě jsme měli na tu scénu jeden pokus, pyrotechnici ale nečekali tak silnou detonaci. Ozvala se obrovská rána a tlaková vlna nás vlastně úplně hodila dopředu. Záběr tam zůstal, naštěstí se nikomu nic nestalo. Jako mladá jsem to snesla lépe, člověk si možná tak neuvědomuje riziko, tehdy jsme nechtěli žádné dubléry. Dneska už bych samozřejmě dala přednost kaskadérům," prozradila pro ŽivotvČesku.cz, jak probíhalo natáčení a co se stalo před kamerami a zraku diváků to zůstalo skryto.

Sama si také představovala Jasněnku trochu více jako ženskou hrdinku, ale podle jejích slov měl Zdeněk Troška tendenci dělat pohádky charakteristickým stylem - hlavní role princezen a vesnických dívek vždy působily jako méně schopné.

"Konkrétně Jasněnka potřebovala udatného Jíru, zkrátka muž v příběhu vynikal a všechno zvládnul. Třeba u Popelky právě všichni vzhlíželi k tomu, že vylezla na strom a dělala si srandu z princů, střílela z kuše, jezdila na koni… zkrátka byla skutečná hrdinka. Podle mě ji částečně i proto diváci tak moc milovali. Kromě fantastického ztvárnění krásné Libušky Šafránkové. Také jsem si přála nebýt ta ufňukaná princezna, která toho moc nezvládla. To jediné mě asi mrzelo. Ale vždycky jsem si uvědomovala, že je vlastně dar být obsazovaná do rolí princezen a být jmenovaná mezi těmi stěžejními," dodala pro ŽivotvČesku.cz půvabná herečka, která je v osobním životě maminkou třináctiletého syna Romana a v době epidemie koronaviru se naplno vrhla do malování, které se stalo mimo jiné její další zálibou a profesí.


O princezně Jasněnce a létajícím ševci:

Film byl natočen na motivy pohádky spisovatele a zasloužilého umělce Jana Drdy.

Měla premiéru 1. prosince roku 1987.

Režíroval ji Zdeněk Troška (68) a o kameru se postaral zkušený Jaroslav Brabec (67).

Samotné natáčení pohádky trvalo celkem čtvrt roku.

Herecké obsazení nabídlo české herecké hvězdy první velikosti – ať už se jednalo o hlavní dvojici nebo Helenu Růžičkovou (†67), Jaroslava Čejku (85), Stanislava Třísku (†63) či Yvettu Blanarovičovou (58) a Zdeňka Podhůrského (62).

Od premiéry pohádky uběhne 34 let.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.