Pohled do soukromí Jiřího Ovčáčka: Miluji smažený sýr, ujdu i 20 kilometrů, říká mluvčí Hradu

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2020

Je pravou rukou prezidenta Miloše Zemana (75). Řadí se k velkým diplomatům. Měl dokonce i myšlenky vstoupit do politiky. To jsou věci, které jsou o Jiřím Ovčáčkoví (41) známé. Jaký je ale v soukromí, jaké má rád jídlo, sportuje? Mluvčí prezidenta dal nahlédnout pro ŽivotvČesku.cz do svého osobního života.

V roce 2019 jste uvedl, že intenzivně přemýšlíte o vstupu do politiky. Je tomu tak stále?

V té době čelil premiér Andrej Babiš tvrdému nátlaku spojených sil liberálně levicových médií, liberálně levicové opozice a »chvilkařů« na odchod z politiky. To bylo pro mne pobídkou k intenzivnímu uvažování o vstupu do politiky. Pokud by tlak byl úspěšný, Andrej Babiš odešel z politiky, byl jsem rozhodnut jít do soupeření o hlasy občanů. Andrej Babiš, vítěz svobodných a demokratických voleb, ale statečně ustál pokusy o svržení prostřednictvím ulice. Pro demokratické prostředí v České republice dobrá zpráva.

To znamená, že už politické ambice nemáte?

Přesně tak. V současné době tedy žádné konkrétní politické ambice nemám. Uvidíme, co přinesou další léta.

Jste velmi blízký spolupracovník pana prezidenta, který vám velmi věří a dá na vaše mnohdy velmi kvalitní a zajímavé úvahy. Když bychom ale odmysleli politickou či pracovní rovinu, jak byste charakterizoval váš osobní vztah k panu prezidentovi. Tykáte si v soukromí? Co na něm obdivujete?

Přátelství. Mnoho si tohoto vztahu s panem prezidentem vážím a jsem za něj rád. Pan prezident je skvělým šéfem, má obrovský rozhled, je velkorysý a je především mimořádným taktikem, politickým šachistou. Proto je také trpělivý. S panem prezidentem si v soukromí tykáme. Jsem vděčný za četné diskuse nejen o politice, ale třeba o historii nebo náboženství.

Lidé vás znají zejména jako velkého diplomata. Ale moc neví o vás, o vašem soukromí. Věřím, že lidi by zajímalo, pokud jde o váš osobní život, jaké jídlo třeba preferujete. Napadá mě, jestli doma rád vaříte a jestli máte nějaké osobní koníčky? A jak jste na tom se sportem?

Nevařím a nesportuji. Tedy, nevěnuji se klasickým sportům. Ale rád chodím krásnou krajinou, ideálně dvacet kilometrů, kdy se mohu kochat a zároveň o mnohém přemýšlet. U nás je tak nádherně! Při každém putování objevuji vždy něco nového. A to je radost. Rád čtu, úžasně si odpočinu u Agathy Christie, a sleduji staré české filmy. Samozřejmě též seriály se slečnou Marplovou a Poirotem! Není už tajemstvím, že mým oblíbeným pokrmem je smažený sýr.

Jak vás práce mluvčího Hradu ovlivnila? Co vám dala a co vám naopak vzala?

Dala mi mnohé. Moudrého šéfa, poznal jsem skvělé lidi, navštívil pozoruhodná místa. Dokonce jsem obdržel i krásný dárek. Na můj svátek 24. dubna 2015 jsem měl tu čest setkat se s papežem Františkem, když jsem byl s panem prezidentem ve Vatikánu. Mnoho mne ovlivnilo do budoucna. A co mi práce vzala? Nemám si na co stěžovat!

A blíží se nám volby do Parlamentu, jakou predikujete budoucnost České republice, tedy jak podle vás dopadnou? A jakým směrem by se Česko mělo ubírat?

Pokud se nestane nic dramatického, lze předpokládat opětovné vítězství Andreje Babiše. Pan premiér maká pro tuto zemi a to lidé vědí. Opozice se bude dál utápět v neproduktivním antibabišismu. Je to vlastně škoda, byl bych rád, kdyby existoval jako alternativa propracovaný poctivý pravicový program pro Česku republiku. Zdravě konzervativní, založený na úctě k lidskému životu, obraně svobody všech občanů bez rozdílu a demokracie bez jakýchkoliv přívlastků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.