Pohled právníka Tomáše Nielsena: Novela pandemického zákona obchází demokratické principy. Takhle začíná totalita
Novelu pandemického zákona má v úterý 1. února projednat Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi, a to ve zrychleném režimu legislativní nouze. Proti tomu důrazně protestuje řada právníků, mezi kterými je také Tomáš Nielsen z institutu Pro Libertate. "Pokud se novela přijme, tak to podle mě otevře cestu k totalitě," uvedl právník pro ŽivotvČesku.cz.
Pane doktore, poslanci během týdne chtěli schválit novelu pandemického zákona. Současný totiž platí jen do 28. února. Novela má umožnit omezení různých provozoven a služeb či škol, ale také umožňuje uvalit karanténu pomocí SMS. Vy jste se proti pandemickému zákonu několikrát ostře vyjádřil už v minulosti. Můžete sdělit, proč s navrženou novelou nesouhlasíte?
Protestovali jsme už proti původnímu znění pandemického zákona, protože vytváří paralelní formu ukládání mimořádných opatření. Novela vznikla ve stavu legislativní nouze bez jakékoliv diskuze. Diskutovaná novela ten zákon posouvá výrazně dál. Znamená, že by parlament poměrně velkou část zákonodárné moci předal ministerstvům vnitra, zdravotnictví a obrany, respektive vládě. To je v demokratickém státu naprosto nepřijatelné. Máme spoustu konkrétních výhrad, to základní ale je, že pokud se přijme tato novela, tak to otevře cestu k totalitě. Takhle podle mě vždy vypadá začátek totality.
V českých nemocnicích je v současné době s covidem hospitalizováno 1781 pacientů. Část expertů volá po tom, aby se Česko vrátilo do normálu a k onemocnění covid-19 se přistupovalo stejně jako například v případě chřipky. Do toho přichází návrhy na prodloužení pandemického zákona...
Bez ohledu na to, zda se bavíme o epidemii či o jiné přírodní katastrofě, ať reálné či virtuální, vytvořené nějakým marketingem, pořád musí na prvním místě stát právo. V situaci, kdy ústavní zákon o bezpečnosti České republiky stanoví pravidla pro to, co dělat v krizových situacích, vytváří určité pojistky pro ochranu práv lidí, tak pandemický zákon veškerá tato pravidla úplně obešel. Právně i medicínsky je potřeba se vrátit k normálnímu řízení epidemií na základě existujících právních předpisů. Když si přečtete návrh novely, tak hlavním základem je podpořit projekt tzv. chytré karantény a rozšířit možnosti, jak testovat zdravé lidi. My máme odborné stanovisko pana profesora Jiřího Berana k trasování o tom, že tak, jak je chytrou karanténou nastaveno, je zcela neúčinné. Pandemický zákon pouze otevírá penězovody k těm, kteří stojí za projekty trasování, testování a očkování, žádné zdravotní či epidemiologické odůvodnění neexistuje.
Sněmovna se ke sporné novele pandemického zákona znovu sejde v úterý 1. února. Co do té doby chystá institut Pro Libertate?
Další postup řešíme i s dalšími odbornými skupinami, mimo jiné s odborníky ze SMIS (Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků). Nejdůležitější je pokusit se poslance a senátory přesvědčit, aby odhlédli od toho, co slyší ze strany ministerstva zdravotnictví, a skutečně se podívali na to, co říká Ústava, co říká Listina základních práv a svobod a co říkají reálná čísla o covidu. Je třeba, aby si uvědomili, že v demokratickém státu není možné sebrat pravomoci parlamentu a předat práva k omezování ústavních práv výkonné moci a ministerstvům bez jakékoliv účinné soudní ochrany. Pokud se novela pandemického zákona schválí, tak znovu říkám, že takto v historii vždy začínala totalita. Uvádím příklad starověkého Říma, kdy senát předal moc Caesarovi a už ji nikdy nedostal zpátky. Za mě je jedno, zda bude pandemický zákon na dobu neomezenou nebo do listopadu. Už jednou nám státní moc ukázala, že nedodržuje slovo, vynutili si přijetí pandemického zákona s tím, že účinnost měla být omezená do konce února 2022. Teď přichází s tím, že je nutné to prodloužit minimálně o půl roku. Oni to budou dál prodlužovat. Jakmile rezignujeme na základní principy demokracie, tak přecházíme k novému systému vládnutí, což je vláda pomocí jakýchsi dekretů vydávaných vládou a jejími ministerstvy.
Novela pandemického zákona
Podle vládní novely pandemického zákona by mohly nově restrikce proti koronaviru zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady by tak mohly například nařídit testování podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Vláda se snaží novelou reagovat na výtky Nejvyššího správního soudu, který mnohá mimořádná opatření v minulosti zrušil. Soud mimo jiné uvedl, že podle stávající normy není možné regulovat provozovny služeb včetně restaurací, ubytování či trhů a tržnic. Nově tak zákon upravuje, že by se regulace týkala všech provozoven podle živnostenského zákona. Opatření budou moci současně vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra. Pandemický zákon by měl platit do 30. listopadu letošního roku.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.