Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. K 50 korunám za litr se nedostaneme, uklidňuje ekonom

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2023

Ceny pohonných hmot v ČR dál rostou, tempo ale zpomalilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 za týden zdražil o deset haléřů na průměrných 40,58 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 40,43 koruny za litr, minulou středu byla její cena o 21 haléřů nižší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Petra Studničku s dotazem, zda se řidiči mají obávat, že by ceny vyskočily v dalších měsících příkladem až k 50 korunám za litr. Odmítl to.

"To nepředpokládám, že bychom se dostali k padesáti korunám za litr. Dokáži si představit, že v nejhorším scénáři to bude ještě tak o deset procet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom s tím, že současnou cenovou hladinu pohonných hmot ovlivňuje několik faktorů.

Paliva postupně zdražují zhruba od konce letošního května. Dražší byla naposledy loni na přelomu listopadu a prosince. Loni touto dobou pak byl litr naturalu v průměru o 2,89 koruny levnější. Za diesel ale tehdy řidiči platili o 2,68 koruny více.

Průměrná cena nafty v Česku po většinu letošního roku klesala. Svého minima dosáhla na konci května, kdy se pohybovala kolem 31 korun. Od té doby zdražuje, přičemž v polovině prázdnin růst cen zrychlil. Přispělo k tomu zvýšení spotřební daně z nafty od začátku srpna o 1,50 koruny za litr.

U benzinu je vývoj méně jednoznačný. Počátkem roku nejprve znatelně zdražil, takže počátkem února stál téměř 38 korun. Pak začal natural mírně zlevňovat, aby v dubnu přechodně zdražil opět až téměř k 37,90 koruny za litr. Posléze opět zlevnil, ale od konce května ceny rostou, nebo stagnují.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 39,99 Kč. Za naftu se platí nejméně na jihu Čech, a to v průměru 40,08 Kč/l. Naopak nejdražší paliva nabízejí dlouhodobě čerpací stanice v Praze. Litr benzinu je v hlavním městě průměrně za 41,71 Kč, litr nafty pak za 41,45 Kč.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.