Pohyb do 15 km od domova a zákaz cestovní. Do práce se musí, ale lidem zakážeme výlet, diví se Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2021

Vláda bude v pondělí jednat o dalším omezení pohybu po Česku. Ve hře je konec cestování mezi kraji a zákaz pobytu dál než 15 km od domova. Kritici takových návrhů je považují za nelogické a nevymahatelné. "Ti lidé chodí do práce, jedou desítky kilometrů do zaměstnání, tam potkají spoustu lidí a najednou jim zakážeme jet na výlet s rodinou," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (51).

Počet nakažených obyvatel neklesá a vláda stále neví, zda v Česku s plnou silou již udeřila britská mutace koronaviru, nebo zda to nejhorší máme stále před sebou. Ministři a odborníci uvažují nad tím, že v boji s nemocí covid-19 by pomohlo další radikální omezení pohybu.

V pondělí bude vláda jednat, jak mobilitu na území České republiky ještě zmenšit. Podle návrhů by se lidé nesměli vzdálit 15 km od bydliště. Další návrhy počítají se zákazem cestování mezi kraji či mezi okresy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že inspiraci k těmto restrikcím hledá na Slovensku či v Izraeli.

Hodně lidí má trvalé bydliště na jiném místě, než kde skutečně žijí. Další musí cestovat za nemocnými příbuznými, nebo si v jiném okresu vyzvedávají děti při střídavé péči. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že by nařízení s takovými výjimkami počítalo. Člověk by nahlásil svou adresu, adresu zaměstnání a adresu přechodného bydliště.

Kritici těchto návrhů oponují, že je to nelogické a špatně vymahatelné. Vláda má co dělat s tím, aby dokázala vymáhat opatření, která jsou již v běhu. Otevřené hospody, spuštěné vleky, tajné večírky či pronajímání chat a chalup na horách za účelem zimní rekreace jsou toho důkazem.

"Musíme se vrátit k dodržování zásad právního státu. Právní stát vyžaduje, že pokud nějaké omezení přijde, tak musí být zdůvodněno, proč bylo zavedena. Omezení na 15 kilometrů vystřelili v Německu od boku, neměli pro to žádná data, ale zavedli ho. Nyní spolková vláda řekla, že to nepřineslo zdaleka takové účinky, jaké čekali. Nejde lidem nařizovat cokoliv bez vysvětlování a bez vymáhání. Američané už hodně rozvolnili, ukázal se efekt očkování a efekt, že to lidé už prodělali. Ve Velké Británii podobně, v Rakousku chystají rozvolnění na příští týden. A v této chvíli Česko začne zavádět věci, které někdo někde zaslechl, těch 15 km od domova. Je to bizarní. To by mělo ohromné psychické, zdravotní a ekonomické následky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný stomatolog a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler.

Návrhy na omezení pohybu kritizuje také opozice. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že omezení cestování mezi kraji postrádá logiku. Petr Fiala se domnívá, že takové nařízení by jen prohloubilo frustraci mezi lidmi.

"Tady se hovoří o 15 kilometrech od domova. Jaký to má ale smysl? Ti lidé chodí do práce, jedou desítky kilometrů do zaměstnání, tam potkají spoustu lidí... A teď jim zakážeme jet na výlet s rodinou? Ta rodina tedy nepojede na chalupu, ale půjde na návštěvu k jiným lidem? To opatření nemá žádnou logiku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Ministr zdravotnictví ve čtvrtek uvedl, že vláda bude sledovat víkendová čísla a podle toho bude v pondělí postupovat. Cílem ministerstva prý není ztrpčovat lidem život, ale zabránit šíření nebezpečné nákazy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.