Pokud Blatný podepsal petici za odstoupení Babiše, je to dobře, chválí nového ministra Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2020

Novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog Jan Blatný (50), kterého během čtvrtečního odpoledne jmenoval prezident Miloš Zeman (76). Na tiskové konferenci Blatný řekl vlastní názor na současnou situaci v Česku. Krátce po jmenování se objevila informace, že Blatný již dříve podepsal internetovou petici Milionu chvilek pro demokracii vyzývající premiéra Andreje Babiše (66) k odstoupení. Pro ŽivotvČesku.cz novou politickou tvář zhodnotil předseda Pirátů Ivan Bartoš (40).

Jak na vás působí nový ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Důležité je, aby nový ministr přebral vedení resortu a co nejvíce poslouchal odborné týmy a specialisty, o které se mají politici v této těžké chvílí opírat.

Důležité je, aby nepodléhal politickým vrtochům a zkratkovitému jednání pana premiéra. Právě politické tlaky z důvodů blížících se voleb a svévolné zasahování premiéra do řešení situace přivedly fakticky zemi do současného stavu, kdy se obáváme kolapsu zdravotnictví a zároveň jsou ekonomicky zasaženi jak skupiny pracujících, tak zejména malí a střední podnikatelé.

Pokud jde o jeho úvodní slova. Zajímá mě váš názor na to, co řekl ohledně sdílení dat a změny ze strachu směrem k respektu?

Oceňuji, že nový ministr hovořil ve svém projevu o nutnosti sdílení dat. Právě jemu jsme dnes (pátek - pozn. red.) v této věci předložili několik návrhů týkající se současné situace. Tlak na zveřejňování pravdivých a srozumitelných údajů veřejnosti i vědeckým pracovištím jsme vedli s Piráty již od dubna. Doufám, že už vláda přestane data skrývat, protože chceme-li táhnout za jeden provaz, není možné, aby se premiér rozhodoval podle nějakých tabulek, co mu někdo přinese, ale postupovali jsme odborně a na základě faktů.

Jak vnímáte, že se ministr Blatný měl podepsat pod petici, která volala po odstoupení jeho nového šéfa - premiéra Andreje Babiše?

Já si myslím, že je dobře, pokud pan ministr Blatný podepsal petici za odstoupení Andreje Babiše, ostatně tím může překvapivě získat sympatie části veřejnosti, která dokáže jasně pojmenovat problémy, se kterými jsme se potýkali již před covid. Teď řešme krizi.

To, že to nemůže na první tiskovce premiérovi napálit, pokud svůj podpis pod petici připojil, je poměrně pochopitelné a u tohoto typu mlžení dokáže snad každý přimhouřit oko. Nejsou to noční schůzky s panem Faltýnkem s neurčitými lidmi v zavřené restauraci bez roušek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.