Pokud chce vláda zredukovat počty seniorů, ať to řekne otevřeně, zuří kvůli zrušení povinného očkování Jiří Paroubek

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Vláda Petra Fialy (57) smetla minulou středu ze stolu vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a pro některé profesní skupiny, kterou navrhla a prosadila předchozí vláda Andreje Babiše (67). Mnozí tuto skutečnost uvítali, jiní naopak rozhodnutí vlády nechápou. Mezi ně se řadí bývalý politik Jiří Paroubek (69), který je přesvědčen, že jde o velkou chybu a dojde k řadě zbytečných úmrtí mezi seniory, kteří se očkovat z nějakého důvodu odmítnou.

"Já si myslím, že to je chyba a ukáže to čas. Bohorovnost ministra zdravotnictví, který říká, že očekával tato čísla, to ale očekával kdejaký amatér včetně mě, že budou kvůli omikronu čísla vysoká. Jestli chce ale vláda zredukovat počty seniorů nad 60 let, tak ať to řekne otevřeně. Mezi tuto kategorii také patřím a nejsem z toho nadšený. Čím více lidí bude v této kategorii neočkovaných, tak tím více bude nakažených a tím více bude mrtvých. Dále se zvyšuje pravděpodobnost, že mohu být nakažen já či kdokoliv další, kdo byl zodpovědný a nechal se očkovat. Bude docházet k reinfekcím a je důležité, aby odpověď organismu byla co nejmírnější, a tomu může zabránit jen očkování a ideálně pro seniory povinné. Vláda na mnoha místech prokazuje, že je nekompetentní," přiblížil svůj pohled na situaci Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda pod vedením Petra Fialy minulou středu po jednání kabinetu zrušila platnost vyhlášky, která zaváděla povinné očkování pro osoby starší 60 let a vybrané profesní skupiny. Na tiskové konferenci to oznámil sám předseda vlády. 

"Očkování proti covidu-19 nebude povinné. Důvody pro povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy," vysvětlil Petr Fiala, proč nový kabinet smetl ze stolu vyhlášku, se kterou přišla předchozí vláda Andreje Babiše.

Povinnost se měla týkat kromě všech starších 60 let také všech zaměstnanců zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, hasičů, policistů, celníků, vojáků, ale i studentů zdravotnických škol nebo příslušníků aktivních záloh.

Proti povinnému očkování jeho odpůrci několikrát demonstrovali, vzniklo i několik petic. Zejména z řad příslušníků uniformovaných složek zaznívaly obavy, že lidé budou kvůli povinnosti ze sborů odcházet. Obavy byly také v sociálních službách, kde už v současné době pracovníci často chybí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.