Reklama:

Pokud k něčemu takovému dojde, tak ten člověk skončí, říká psycholog k událostem kolem Jana Cimického

Jan Cimický
Jan Cimický
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2023

Jan Cimický byl obžalován ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání. Stalo se tak v září. V listopadu pak měl svést soudní bitvu, ve které chtěl očistit své jméno. Psychiatr byl ale v sobotu převezen do Ústřední vojenské nemocnice, když se měl údajně předávkovat léky. Začaly se rojit spekulace o sebevraždě. Ohledně toho se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala psychologa Jeronýma Klimeše, který poukázal na bezvýchodnost jako příčinu v souvislosti s možným pokusem se dobrovolně připravit o život.

Reklama:

Cimický v minulosti vinu odmítl, kritizoval postup policie. Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení. Jeho případ má začít Obvodní soud pro Prahu 8 projednávat 7. listopadu, je však pravděpodobné, že termín bude s ohledem na zdravotní stav Cimického přesunut.

"Tito lidé, pokud k něčemu takovému dojde, tak skončí. Vše, co budovali, řekněme třeba čtyřicet let, tak mohou najednou hodit do koše. Proto nevidí nějaké východisko a nejsou schopni žít život obyčejného člověka. Výsledkem toho pak je nějaká bilanční sebevražda," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v obecné rovině psycholog Jeroným Klimeš.

Reklama:

"Sebevraždu může spáchat člověk, který byl obviněn oprávněně, ale i neoprávněně. Důvodem bývá, že neunese společenskou dehonestaci," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz psycholožka Radana Rovena Štěpánková.

Po zpěvačce Janě Fabiánové byla moderátorka Martina Vrbová-Hynková druhou známou ženou, která obvinila psychiatra Jana Cimického ze sexuálního napadení.

Zlehčování výpovědí žen, které přinesly svědectví o napadení Janem Cimickým, přimělo moderátorku České televize Martinu Vrbovou-Hynkovou zveřejnit i svoji zkušenost.

"MUDr. Cimický mě krátce po příchodu napadl. Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat. Ve chvíli, kdy se mi podařilo ho na chvíli odstrčit, začal recitovat jednu z jeho básní. Byla jsem v naprostém šoku. Po nějaké době se mi podařilo z ordinace utéct a v panice doběhnout na autobus. Ubránila jsem se, ukončila spolupráci na pořadu a dala si závazek, že s panem doktorem se již nikdy osobně nesetkám. To vše píši proto, abych podpořila ženy-pacientky doktora Cimického, jejichž výpovědi jsou některými lidmi zlehčovány a bagatelizovány," popsala již dříve na svém Instagramu.

K napadení došlo před více než dvaceti lety, když uváděla pořad »Co mám dělat, když… «, ve kterém Jan Cimický vystupoval v roli odborníka. "Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala nedávno pro ŽivotvČesku.cz vývoj případu Martina Vrbová-Hynková.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: