Pokud nebude vakcína, olympiáda je nereálná i za rok, tvrdí uznávaná odbornice

Olympiáda nemusí být ani za rok.
Olympiáda nemusí být ani za rok.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2020

Bez vakcíny nebo antivirotika proti novému koronaviru je nemožné i konání olympijských her v Tokiu v roce 2021. Prohlásila to profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu, která se řadí k nejuznávanějším odborníkům v oblasti globálního veřejného zdraví.

Mezinárodní olympijský výbor odložil tokijské hry kvůli pandemii koronaviru na příští léto. Teˇˇd se ale ozývají hlasy, že odklad her na rok nemusí stačit. K těm se nyní přidala i Sridharová, podle níž bude rozhodujícím okamžikem vyvinutí efektivní a dostupné vakcíny proti nemoci COVID-19.

"Od vědců slýcháme, že ta možnost existuje. Osobně si myslím, že nás od toho okamžiku dělí ještě rok nebo rok a půl, ale možná to bude dřív," citovala ji stanice BBC. "Každopádně bez tohoto vědeckého průlomu to (konání olympijských her) vypadá velmi nereálně," dodala uznávaná vědkyně.

V současnosti proti koronaviru nejsou k dispozici žádné schválené léčebné prostředky či vakcíny. Existují pouze alternativní léčiva, která nemjí 100 procentní účinek na nový koronavirus.

Nouzový stav

V současnosti v Japonsku platí do 6. května nouzový stav, v zemi je podle údajů Světové zdravotnické organizace téměř deset tisíc nakažených. Sridharovou v tomto týdnu světová média hojně citovala také v souvislosti s odložením Tour de France na konec srpna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.