Pokud nepošlete dítě do školy, hrozí, že přijdete o ošetřovné

Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Mateřské školy a první stupně základních škol se otevřou od 25. května a děti do nich mohou nastoupit dobrovolně. Problém ale nastane u čerpání ošetřovného. Jestliže rodiče dítě do školy nepošlou i v případě, že v rodině se nikdo nenakazil koronavirem nebo nesdílí domácnost s prarodiči, zaniká nárok na ošetřovné.

Zůstává sice zcela na rodičích, zda dítě do školky nebo na první stupeň základní školy od 25. května pošlou. Pokud se ale rozhodnou, že jejich potomek tam chodit nebude, hrozí jim ztráta nároku na ošetřovné.

„Rozhodnutí o návratu dětí 1. stupně ZŠ vzešlo z doporučení epidemiologů a hygieniků a následně ministerstva zdravotnictví. Školní docházka těchto dětí je dobrovolná, je to tedy na svobodném rozhodnutí rodičů nebo zákonných zástupců,” řekl ministr školství Robert Plaga webu Novinky.cz.

Rada od ministryně Maláčové

Nárok na ošetřovné by zaniklo, pokud by dítě do školky nebo školy nechodilo v případě, že v rodině není nikdo nakažený a nežije pohromadě s prarodiči.

„Pokud nehrozí u dítěte ani v rodině žádná zdravotní a rizika, přesto ho nevyšle do školky nebo do školy, tak nárok na ošetřovné zanikne,” řekla zmíněnému listu ministryně sociálních věcí Jana Maláčová.

Maláčová dodala, že pokud rodič v čestném prohlášení uvede objektivní zdravotní důvody, proč dítě do školy nemůže, ošetřovné mu pravděpodobně zůstane.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.