Pokud se potvrdí autenticita nahrávky, opozice bude chtít Jurečkovu hlavu. Alena Schillerová promluvila o selhání a rezignaci šéfa MPSV

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2023

O případ odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (42) se zajímá policie. Na Twitteru dnes uvedla, že informace prošetří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) ministr Najmonovi nabídl mimořádnou odměnu, pokud rezignuje, jinak mu dá špatné služební hodnocení. Najmon si rozhovor s Jurečkou nahrál. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila opoziční poslankyni a místopředsedkyni hnutí ANO Alenu Schillerovou (58), která se ke kauze »Jurečka« vyjádřila ve smyslu, že pokud se prokáže, že je nahrávka autentická, je to jednoznačně na rezignaci současného šéfa MPSV.

"Informace prošetří z důvodu věcné příslušnosti NCOZ SKPV. Stejně jsme postupovali v obdobných případech i v minulosti," stojí na Twitteru policie.  

Portál iDnes.cz přišel s informací, že Jurečka Najmona propustil za velmi nestandardních okolností - alespoň o tom vypovídá nahrávka, kterou si dnes už bývalý generální ředitel Úřadu práce ČR během jednání s Jurečkou pořídil.

"Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat. To, co jsem tady položil na stůl, myslím smrtelně vážně. Služební hodnocení se vším, co k zákonu o státní službě patří, včetně těch věcí, které opakovaně za poslední měsíce vnímám jako věci, které jsou problematické, nedostačující a podobně. Jestli řeknete, že chcete jít touhle cestou, já ji akceptuji. Nebo je jiná cesta. Dohodneme se dneska a vy řeknete, že jste připraven rezignovat za důstojných podmínek z hlediska nějakého vyrovnání," uvedl Jurečka Najmonovi během jednání, které trvalo přibližně hodinu a půl. Portál iDnes.cz zároveň nahrávku pořízenou Najmonem zveřejnil.

Jurečka od loňska opakovaně vyjadřoval nespokojenost s řízením Úřadu práce ČR. Ve zveřejněné nahrávce ministr Najmonovi říká, že mu půlhodinová debata neukazuje, že by Najmon své řízení změnil. Jurečka uvádí, že v Najmona jako manažera nemá důvěru a nevidí smysl v pokračování »půlročního pingpongu«, který podle něj není ku prospěchu úřadu. Žádá ho o rezignaci s mimořádnou odměnou, jinak mu předá nepříznivé hodnocení a po něm spolupráci ukončí. Najmon MfD řekl, že s takovou nabídkou počítal, a proto ji chtěl mít zaznamenanou. Odejít »dohodou« považoval za nepřijatelné a odměnu za »držhubné«.

Redakce se dotázala Aleny Schillerové, jak se na celou kauzu dívá. "Pokud se potvrdí autenticita té nahrávky, to je základní podmínka, tak je to naprosto skandální zjištění. Protože pan Najmon je státní úředník a odvolávání státních úředníků má svoje zákonná pravidla. Právě proto, aby nedocházelo k politizaci těchto úřednických postů. Proto tady máme zákon o státní službě, a proto tito lidé jsou tím zákonem chráněni a mohou být odvoláni pouze za přísně a jasně stanovených podmínek. A pokud se autenticita skutečně potvrdí, tak je evidentně chtěl pan ministr obejít, a proto nabídl tyto věci, jak jsme slyšeli na té nahrávce. Takže nejenže je to porušení zákona o státní službě, ale tady dokonce se můžeme obávat, že se může jednat i o porušení trestněprávních předpisů. Takže já předpokládám, že příslušné orgány už konají a jak autenticitu, tak to, jak se skutek stal, ověřují. Pokud se to potvrdí, tak je to jednoznačně na rezignaci pana ministra Jurečky, a pokud nerezignuje, tak by měl neprodleně jednat premiér Fiala," uvedla bývalá šéfka státní kasy pro ŽivotvČesku.cz s tím, že s podobným jednáním se během své politické kariéry osobně nesetkala. "Naprosté selhání. Pokud se potvrdí autenticita nahrávky, je to naprosté selhání," dodala.

Předseda vlády Petr Fiala (58) dnes novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. "S úřadem práce a vedením úřadu práce byl dlouhodobě velký problém. Stěžovala si na to řada lidí. Byla to situace, která byla dlouhodobě neúnosná," uvedl premiér. Komentovat obsah dnes zveřejněného článku nechtěl, protože ho zatím nečetl.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně a v polovině února ho z funkce odvolal. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Ministr práce Marian Jurečka je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.