Pokud stoupne reprodukční číslo, končí rozvolňování, řekl Prymula

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2020

V současnosti dochází k zásadnímu rozvolňování vládních opatření. Ovšem vše se může rychle změnit. Pokud dojde ke zvýšení reprodukčního čísla nad jedna, podle Romana Prymuly by to znamenalo pomalejší uvolňování přijatých opatření nebo návrat již zrušených. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

V ČR je v současné době reprodukční číslo podle posledních informací zhruba 0,7, což znamená ústup epidemie. V sousedním Německu ale stouplo na více než jedna.

"Vidíme, že v německých regionech přilehlých k ČR, například v Bavorsku, je situace výrazně horší než u nás," uvedl Prymula.

Počítá se s opatřeními

Pokud by se reprodukční číslo zvýšilo i v Česku, musela by být podle něj přijata nějaká opatření. "Pokud to bude třeba 1,1, jsme to schopni zvládnout s nástroji, které máme, jako jsou lokální opatření nebo chytrá karanténa," uvedl epidemiolog.

Výrazné navýšení reprodukčního čísla by podle Prymuly znamenalo třeba oddálení poslední vlny zmírňování přijatých opatření naplánovaných na 25. května.

Na začátku epidemie při modelování jejího dalšího vývoje Ústav zdravotnických informací a statistiky počítal s reprodukčním číslem až kolem 2,8. Na konci března bylo v ČR odhadováno na 1,1.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.