Policie je v pohotovosti kvůli teroristické hrozbě. Situaci okomentoval bezpečnostní expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2024

Komentář: Česká policie, zatím z ne zcela konkrétních důvodů, posílila v noci ze soboty na neděli bezpečnostní opatření na veřejných místech. Jako první o tom informoval server iDnes.cz. Ministr vnitra Vít Rakušan skutečnost potvrdil s tím, že jde o prevenci. Zvýšené riziko podle něj občanům nehrozí. Pro ŽivotvČesku.cz událost okomentoval bezpečnostní expert a generál ve výslužbě Andor Šándor.

Zmíněné periodikum se odvolává na několik nejmenovaných zdrojů. Podle něj se policie zabývá informací o možném teroristickém útoku. Zesílena byla ochrana veřejných míst, jako jsou obchodní centra či městská hromadná doprava. Policisté dostali nařízeno všímat si všech podezřelých osob, které se budou pohybovat zejména v okolí autobusových či vlakových nádraží, píše zpravodajský deník.

Ministr vnitra Vít Rakušan k věci nejprve uvedl: "Policie aktuálně vyšetřuje kauzu spojenou s útoky v zahraničí. Podezřelý byl zadržen, probíhají nicméně preventivně zvýšená bezpečnostní opatření. Zvýšené riziko lidem v ČR však nehrozí. O podrobnostech budeme veřejnost informovat po pondělním zasedání Bezpečnostní tady státu," sdělil na síti X a následně svůj příspěvek smazal a napsal nový.

"Mohu potvrdit, že policie aktuálně podniká preventivní bezpečnostní opatření. Zvýšené riziko ale lidem v Česku nehrozí a policie nemá informace o bezprostředním ohrožení. Další informace policie sdělí, jakmile to bude možné. že zvýšené riziko lidem v Česku nehrozí," uvedl politik místo původního sdělení, které bylo významově konkrétnější.

Lidé si tak mohou během neděle všimnout zesíleného počtu ozbrojených hlídek, podobně větší množství kontrol bude probíhat i na silnicích. V pondělí má zasednout Bezpečnostní rada státu.

Pro ŽivotvČesku.cz do jisté míry zcela nepřehlednou věc okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor. "Někteří politici by měli sociální sítě používat méně než více, aby svými emotivními výroky a přístupy k politice neplašili veřejnost, a to zejména, když toho příkladem sami moc nevědí a snaží se za každou cenu získávat politické body. Viděli jsme to v čase vícekrát. To však neznamená, že se reálně nic neděje. Situaci, kterou mám možnost vidět a komentovat dle svých zkušeností, tak policie pracuje s nějakou vágní informací o tom, že se na území větší části Evropy, nevyjímaje ČR, může něco stát, pravděpodobně v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu," popsal v úvodu svého komentáře.

"V situaci, kdy takovou informaci máte, nemůžete udělat nic jiného, než že můžete policií, případně armádou, pokud k tomu dá vláda souhlas, obsadit řadu významných objektů a míst, kde je vyšší koncentrace lidí. Kdyby šlo o konkrétní informace, tak nedochází k preventivnímu opatření, neboť by se to řešilo jinak," dodal pro ŽivotvČesku.cz komentátor a bezpečnostní expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.