Policie navrhla obžalovat Andreje Babiše. Zkomplikuje mu to možnou prezidentskou kandidaturu, říká Andor Šándor

Profimedia
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 31. 5. 2021

Policie navrhla obžalovat předsedu vlády Andreje Babiše (66) kvůli dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo. Podle bezpečnostního experta Andora Šandora (63) to na voliče velký vliv mít nebude. "Pro Čechy je důležité téma vakcinace a jak si užijí léto," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé mají krátkou paměť a kauza Čapí hnízdo je pro ně vzdálená.

Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a někdejší místopředsedkyni firmy Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání. Do zrychleného řízení kauza zřejmě nepůjde.

"Pro ty, kteří zatvrzelé věří v nevinu Andreje Babiše, to bude důkaz o tom, že je tu snaha manipulovat volbami tím, že premiér bude, pokud tak Šaroch rozhodne, poslán před soud. Podle mě celá věc trvala strašně moc dlouho. Jestli skutečně výrazem nejbližšího spojenectví se Slovenskem je to, že právní pomoc trvala tak hrozně dlouho, tak je to výkon tedy opravdu »úctyhodný«. Kauz před volbami je hodně. Neumím ale říct, zda ty kauzy jsou iniciovány nyní s tím, aby zasáhly do předvolebního období. I když jsem právní laik, tak mi ale kauza Čapího hnízda nepřišla tak složitá, aby trvala tak dlouho. Je ale dobře, že to nějakým způsobem končí, v demokratické zemi lidé potřebují právní bezpečí, aby věděli, že jejich problémy, když se dostanou do zorného pole orgánů činných v trestním řízení, budou spravedlivě vypořádány," řekl bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz. Andor Šándor si ale nemyslí, že posun v kauze bude mít vliv na rozhodování voličů.

"Myslím si, že ten dnešní výrok ty dvě strany voličů neovlivní - podporovatelé i odpůrci premiéra jsou zakopáni ve svých názorových pozicích. Myslím si, že pokud zvládneme vakcinaci a v září po návratu dětí do škol se neprojeví žádné problémy kolem covidu, tak má Babiš docela dobrou pozici, aby tu předvolební kampaň hrál v duchu, jako to hraje dosud. Dotace a Čapí hnízdo na to velký vliv mít nebude. Pokud lidé prožijí léto v pohodě, tak má Babiš poměrně dobrou pozici, aby kauzu kolem Čapího hnízda přebil," vyjádřil se Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz. Problémy by mohly nastat v momentu, pokud by chtěl předseda vlády v budoucnu usilovat o post prezidenta.

"Pokud to státní zástupce Šaroch pošle k soudu, tak to nepochybně Babišovi zkomplikuje prezidentskou kandidaturu. Pokud do ní půjde, tak do té doby se soud nevyřeší. Pak by se mohlo říkat, že trestně stíhaný Babiš kandiduje na prezidenta," dodal bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu