Policie proti zákonu. Nebude kontrolovat lidi na ulici. Je to rozklad státu, říká bezpečnostní expert

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Policie vyhodnotila, jak bude postupovat při výkladu pandemického zákona a veřejnosti oznámila, že nebude kontrolovat lidi na ulici, zda se shromažďují podle opatření ministerstva zdravotnictví. "Policie má naplňovat zákon a nemá posuzovat, zda je ten zákon dobrý, či špatný, to má posuzovat soud," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63), podle kterého dochází k rozkladu státu.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Petra Arenbergera vypracovalo opatření, podle kterého se mohou shlukovat pouze dva lidé. Petr Arenberger uvedl, že znění opatření bylo konzultováno s právníky. Ministr zdravotnictví připustil, že je možné, že nařízení bude napadeno soudní cestou. O vlastní výklad nařízení se v úterý postarala Policie ČR, která vzkázala, že lidi na ulici kontrolovat nebude.

"V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má Policie ČR jasno. Mimořádné opatření MZdr váže omezení pouze k »hromadným akcím«. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt. Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem," uvedla Policie ČR v prohlášení na Twitteru.

Policisté se tak dopouští vlastního výkladu opatření, což bezpečností expert Andor Šándor považuje za nebezpečné. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz několikrát zopakoval, že se zněním zákona jako jednotlivec nemusí souhlasit a může mu přijít nelogický, postavení policie je ale jiné. Policie by si zákony neměla vykládat sama a neměla by systémově odmítat vymáhání nařízení.

"Pro mě je to zděšení. Policie je tu od toho, aby vymáhala dodržování zákonů. Pokud vláda vydá nějaké nařízení na základě pandemického zákona, tak policie by se proti tomu neměla postavit. Já vůbec nehodnotím, zda to, co vláda vydala, je dobře, či špatně. Policie má naplňovat zákon a nemá posuzovat, zda je ten zákon dobrý či špatný, to má posuzovat soud. Ale znovu říkám, že nehodnotím, zda to nařízení je špatné či dobré, ale stát musí nějak fungovat. Když policie řekne, že něco dělat nebude, tak to svědčí o tom, že stát nefunguje. Toto vypadá na anarchii," sdělil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že policie je vykonavatelem, ale není v roli arbitra.

"V minulosti se stávalo a stává, že nějaký četník přimhouřil oko, ale to byla záležitost jedince, nikoliv záležitost systémová. Ale když policie přes mluvčího řekne, že mají jiný názor, tak to je systémové odmítnutí. Mně se to opatření podle pandemického zákona líbit může i nemusí, ale arbitrem je soud, nemůže jím být policie," dodal bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) měl Rusku nabídnout, že Česko utají informace o ruském vli...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.