Policie stále pátrá po anynomovi vyhrožujícím útokem na školy a školky. O rizicích promluvil Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) stále intenzivně pátrají po anonymovi, který začátkem května vyhrožoval útokem na nespecifikovanou mateřskou školu. Výhrůžka se minulý týden opakovala a policie směřovala hlídky i k základním školám. "Měly by být zavedeny základní postupy chování, abychom se nedopustili problémů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej deníku Právo potvrdil, že policie stále intenzivně pátrá po anonymovi, který počátkem května vyhrožoval útokem na nespecifikovanou mateřskou školu. Výhrůžka se minulý týden opakovala, prozatím ale naštěstí k žádnému útoku nedošlo.

"V zásadě lze říct, byť to neplatí stoprocentně, že čím vágnější výhrůžka je, tím je méně pravděpodobná. Před lety taková výhrůžka proběhla v Los Angeles, kdy anonym prohlásil že zaútočí biologickou látkou na blíže nespecifikovanou školu. Všech 900 škol bylo evakuováno, bohužel došlo k úmrtím studentů, kteří vběhli pod auto, ale ukázalo se, že to nikdo nemyslel vážně," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Problém je, že ti, co přijímají tyto hovory například na úřadech, téměř nevědí, jak si s takovým hovorem poradit, jak ho vést a jak se k tomu postavit. Také málo institucí má připraven základní plán, aby když taková výhrůžka přijde, se provedla rychlá kontrola míst, kde by něco takového mohlo být a vyloučilo se, že výbušnina tam je, nebo není. Ty osoby v budovách jsou v bezpečí, protože ten, kdo vyhrožuje, může mít za cíl právě vyprovokovat evakuaci, aby se lidé z bezpečného místa dostali ven a byla na ně zahájena střelba a podobně. Takové případy se bohužel staly," vysvětlil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, v čem vidí potíž.

Podle Andora Šándora není vhodné hrozby útokem jakkoliv zlehčovat a naopak by bylo potřeba se na podobné situace lépe připravit. "Je to vážný problém a v každém případě by to mělo být bráno vážně. Měly by být zavedeny základní postupy chování, abychom se nedopustili problémů. Ty evakuace mohou souviset ale i s živelnými nebo chemickými pohromami," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj úhel pohledu.

Zatím není jasné, kdo a proč takto vyhrožuje útokem na budovy, v nichž děti po dlouhém lockdownu konečně tráví čas. Je ale jisté, že pakliže nejde o výhrůžku mířenou na konkrétní instituci, je zajištění bezpečnosti značně složitější.

"Může to být cvok, který si takto hraje nebo se zhlédl v nějakém případě, který se stal v minulosti a takto se jen baví. Doufám, že dřív nebo později na něj policie přijde. Není v silách policie ochránit všechny mateřské školky nebo školy, je jich spousta. Policie může k některým z nich vyslat hlídky, ale těžko z takto vágního varování může vědět, na jakou školu to bude směřovat. Neudělat nic nemůže a ochránit všechny v krátké době také na 100 % nemůže. Je to pro policii nezáviděníhodná situace. Riziko útoku se nedá vyloučit, ale jde o to, reagovat přiměřeně a mít dobře popsaný a nacvičený systém. Někdo by se tohoto problému měl ujmout, nelze ho bagatelizovat, přestože naštěstí není nijak rozšířen," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Je potřeba vytvořit systém, podle kterého budou instituce v podobných případech postupovat. Rozhodně ale není na místě, aby si každé zařízení takový systém vybudovalo samo - je třeba odborných názorů. "Někdo musí těm institucím říct, jak na to. Žádný pedagog se ve škole neučí, jak takové situace posoudit, musí to být řízeno státem. Nemohou se školy samy rozhodnout, když neví jak. Bezpečnost je věc státu, nelze ji privatizovat a nechat na ředitelích škol či mateřinek. Mohou mít tu nejlepší vůli, ale nevědí jak na to," doplnil bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.