Policie stále šetří kauzu Dominika Feriho. Probíhají výslechy. Mluvčí policie popsal, kdy bude o vině či nevině jasno

Bývalý politik Dominik Feri
Bývalý politik Dominik Feri
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2021

V polovině května otřásla Českem kauza bývalého politika Dominika Feriho (24), který čelí obvinění, že měl v minulosti na soukromých večírcích sexuálně zneužít několik mladých dívek - studentek. Svědectví dívek, které politika viní z toho, že je přes nesouhlas a v opilém stavu nutil k pohlavnímu styku, přinesla hned dvě média. V současnosti je policie ve fázi vyšetřování. Policejní mluvčí Jan Daněk pro ŽivotvČesku.cz popsal postup šetření případu, který může skončit až u soudu - tedy návrhem na podání obžaloby.

Českou politickou scénou otřáslo obvinění Dominika Feriho ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Ten následně oznámil, že rezignuje na poslanecký mandát a v říjnových volbách nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Strana TOP 09 ho v souvislosti s obviněními vyzvala k přerušení členství.

Společně s odchodem z politiky se Dominik Feri stáhl i z očí veřejnosti a přestal být výrazně aktivní na sociálních sítích. V současnosti je vyšetřování případu v plném proudu. "Pořád je to ve fázi vyšetřování a zjišťování, jestli došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu a tato fáze šetření může trvat i několik týdnů, měsíců, klidně i půl roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk a vysvětlil postup, jak se takové případy vyšetřují.

"Na vyšetřování se lhůta určuje, ale může se prodlužovat. V tuto chvíli probíhají výslechy. V případě, že policie nabyde přesvědčení, že se stal trestný čin, mluvím obecně, tak zahajuje vyšetřovatel trestní stíhání, to znamená, že obviněnému sdělí obvinění, odůvodní mu to, ten se k němu může vyjádřit, pak probíhají dokazování, následně to policie uzavírá jako návrhem na podání obžaloby, který se posílá státnímu zástupci. Konečným pánem je státní zástupce, který s tím jde k soudu. On musí zhodnotit, zda důkazy jsou silné a určí, zda s tím k soudu půjde či naopak nepůjde a případ se odloží, případně požádá policii o další důkazy," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí.

Populární politik se nedávno pochlubil proměnou, která výrazně změnila jeho typickou vizáž. Na snímku ukázal krátké vlasy, ačkoli dosud nosil dlouhé a divoké afro. Bez něj si Feriho dovedl představit jen málokdo. "Zkrátka jsem se ostříhal na létoŽádná symbolika v tom není," uvedl již dříve Dominik Feri.

Feri na konci května připustil, že se v minulosti nechoval »gentlemansky«, ale obvinění ze sexuálního nátlaku odmítl. Popřel také, že by ženám do pití vhazoval omamnou látku, což některé z údajných obětí tvrdily.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.