Policie vyšetřuje odpojení covidového pacienta z ventilátoru. Rodina dává souhlas, říká šéf nemocnice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2021

V pátek zemřel v sušické nemocnici 82letý pacient s chorobou covid-19. Policie vyšetřuje, co se přesně stalo. Objevila se informace, že pacient byl odpojen z ventilátoru jako neperspektivní. Policejní mluvčí Pavla Burešová pro ŽivotvČesku.cz v úterý sdělila, že kriminalisté se případem zabývají. "Zahájili jsme úkony pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí.

"Případem se zabýváme. Zahájili jsme úkony pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti. S ohledem na probíhající trestní řízení a kvůli tomu, aby nebyly ohroženy skutečnosti mající vliv na jeho průběh, nebudeme zatím poskytovat další bližší informace," řekla pro ŽivotvČesku.cz plzeňská policejní mluvčí Pavla Burešová v úterý ráno.

Podle zdroje deníku Právo policie případ vyšetřuje jako úmrtí z nedbalosti. Pacient byl údajně odpojen z ventilátoru jako neperspektivní, druhý den po odpojení zemřel.

"Lékaři mi řekli, že se řídili přesně podle stanovených postupů pro covidové pacienty na JIP. Samozřejmě nastávají situace, a to nejen u nás, kdy pacienta z ventilátoru odpojíme. Ale určitě to není proto, že ventilátor potřebuje někdo jiný, ale protože s ohledem na zdravotní stav pacienta a jeho prognózu nemá další setrvání na přístroji už žádný efekt," uvedl šéf sušické nemocnice Jiří Vlček pro Právo a dodal, že s takovým postupem vždy musí souhlasit rodina.

Ředitel též potvrdil, že stejně se postupovalo u dalších osmi pacientů, kteří také byli odpojeni. Podle něj to byli lidé, kteří kromě covidu měli další zdravotní problémy.

Jiří Vlček se domnívá, že podnět na policii podala bývalá zaměstnankyně nemocnice, která byla v minulosti propuštěna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.