Policie žádá o pomoc veřejnost. Valerie zmizela před čtyřmi lety, Marie před patnácti. Případy pohřešovaných dětí se stále snaží rozklíčovat

Policie - Ilustrační snímek
Policie – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2022

Každý rok v Česku policie pátrá po desítkách osob - mezi nimi jsou děti. Zatímco některé se podaří v pořádku najít, po jiných ale není celé roky ani vidu, ani slechu. Policie své snažení přesto nevzdává a proto lidem s novým rokem připomíná případy, které by neměly upadnout v zapomnění. "Není prostor na to být méně ostražití, protože kdykoliv může nastat zásadní zvrat," zní v prohlášení policie.

Drtivou většinu pohřešovaných lidí se podaří najít během několika hodin, po jiných ale jako by se slehla zem. Letos se policie rozhodla vybrat celkem 24 případů, u kterých by ráda požádala o pomoc veřejnost, každý první den v měsíci zveřejní dva. Ty první, především pak jeden z nich, jsou lidem z minulosti dobře známé, pozornost si však zaslouží stále.

"Skládáme dílky do pomyslné skládanky o tom, co se stalo a kdo je pachatelem a jsme přesvědčeni, že stačí jeden zdánlivě ztracený nebo zapomenutý detail, který nás přivede na správnou stopu," zní na stránkách policie, podle které je s přibývajícím časem každý detail ještě důležitější.

Valerie Kvasničková

V České republice je zřejmě jen málo lidí, jejichž pozornosti v roce 2018 unikl případ tehdy jen šestileté Valerie Kvasničkové. Dívku z pražského Žižkova měla v pěstounské péči její babička Soňa Kvasničková. Ta byla již jednou odsouzena za týrání svěřených vnoučat. Dívka je stále v databázi pohřešovaných osob a její babička dodnes neřekla, co se s ní stalo.

Podle rozsudku si dívenka kvůli své babičce procházela peklem na zemi. Zní v něm, že Valerie byla téměř denně surově bita nejen rukama, ale i různými nástroji, například páskem, vařečkou, kuchyňskou obracečkou či tyčí do vysavače. Rány měly zasahovat hlavu i obličej, do kterého Soňa Kvasničková podle rozsudku svou vnučku mlátila i pěstí. Kopáním jí pak způsobovala modřiny a krvavá poranění.

"Prvním zveřejněným případem je pohřešovaná Valerie Kvasničková. Uplynuly již 4 roky, kdy probíhá pátrání po této dívce. Naposledy byla spatřena 23. ledna 2018 ve svém bydlišti na Praze 3, kde bydlela společně se svojí babičkou a sourozenci. Babička byla později pravomocně odsouzena za její týrání. Pátrání bylo vyhlášeno 19. srpna 2018, v době jejího zmizení bylo dívence 6 let," píše se na stránkách Policie České republiky.

Marie Pajerová

Zmizení Marie Pajerové oznámila policii její dcera v lednu roku 2007. Toho roku se nevrátila ze své oslavy narozenin, která probíhala ve Sport baru ve Světlé nad Sázavou. Poznat ji lze dle hnědých očí, jizvě na pravém předloktí a mateřských znamének na obou ramenech. Pátrání po ní je dosud bohužel bezvýsledné.

"Druhým případem je pohřešovaná Marie Pajerová (*1966). Po této ženě jsme vyhlásili pátrání 16. ledna 2007 s tím, že poslední stopy pochází z 11. ledna 2007, když ve Světlé nad Sázavou slavila své narozeniny. Kolem půlnoci odešla z restaurace neznámo kam," píší policisté na svých stránkách k případu ženy, která je v databázi pohřešovaných už 15 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.