Policie zveřejnila video ze zadržení Jana Kočky. Právník řekl, co mu za násilný trestný čin hrozí

Podnikatel Jan Kočka st.
Podnikatel Jan Kočka st.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2021

Kriminalisté ze čtvrtého policejního obvodu ve spolupráci se speciální pořádkovou jednotkou v úterý odpoledne zadrželi tři osoby pro podezření ze spáchání násilného trestného činu. Jedním ze zadržených je i podnikatel Jan Kočka (54), který strávil noc v cele předběžného zadržení a ještě ve středu ráno s ním byly vedeny standardní úkony trestního řízení. Policie nyní zveřejnila video a foto ze zadržení a upřesnila, čeho přesně se měli podezřelí dopustit. "Kromě vraždy, kde může hrozit až doživotí, se dá u ostatních násilných trestných činů mluvit zhruba o 10 letech odnětí svobody," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Jan Černý.

V úterý v odpoledních hodinách policie v centru Prahy zadržela tři osoby podezřelé ze spáchání násilného trestného činu. "Se zadrženými stále ještě probíhají standardní úkony trestního řízení. Až budou kvalifikace a podněty k vazbě, bude zveřejněno více informací," uvedla pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Violeta Siřišťová krátce po 10. hodině ranní.

"Pražští kriminalisté třetího oddělení čtvrtého policejního obvodu ve spolupráci s policisty ze speciální pořádkové jednotky zadrželi včera odpoledne v centru metropole tři muže podezřelé z násilné trestné činnosti. Trojice v půlce června vyhrožovala a následně fyzicky napadla sedmapadesátiletého poškozeného, kterého násilím nutila k převodu jeho firmy. Při odchodu mu jeden z mužů vyrval ze zdi bezpečnostní kameru, která celý incident natáčela. Poškozený po napadení utrpěl zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice," upřesnila Violeta Siřišťová ve středečních odpoledních hodinách.

Podnikatel Jan Kočka, syn Václava Kočky staršího, který provozuje Matějskou pouť a muž, který byl v roce 2018 obviněn v případu daňových podvodů, strávil podle informací redakce ŽivotvČesku.cz noc v cele předběžného zadržení, stejně jako další dva podezřelí.

Janu Kočkovi hrozí i velmi vysoký trest. Vzhledem k tomu, že policie stále nezveřejnila jména zadržených, odborník se k trestu vyjádřil v obecné rovině, nikoliv směrem k podnikateli. "Mezi násilné trestné činy můžeme počítat loupež, ublížení na zdraví, nakonec i vraždu, byť ve stádiu pokusu. Kromě vraždy, kde může hrozit až doživotí, se dá u ostatních násilných trestných činů mluvit zhruba o 10 letech odnětí svobody podle naplnění skutkové podstaty," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

Konkrétně jsou podezřelí v současné době obvinění ze spáchání trestných činů vydírání a loupež. Podle policejní mluvčí kriminalisté v průběhu několika hodin podají státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jejich vzetí do vazby. 

Přesně před třemi lety došlo k tragické nehodě, kterou na dálnici D11 pod vlivem návykovýc...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.