Politici na hokeji a hromada jejich selfíček. Jak mohou voliči rozklíčovat oddanost reprezentaci, či jen PR, přiblížil expert

Vládní politici na jednom místě
Vládní politici na jednom místě
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2024

Komentář: Drtivá většina z nich na loňské mistrovství světa v ledním hokeji (MS) konané ve Finsku a Lotyšsku nezavítala. Přitom to byla skvělá příležitost se lidem ukázat. Už jen z důvodu, že šampionát zmíněné země pořádaly společně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ původně se přitom měl konat v ruském Petrohradu. Rusku bylo pořádání šampionátu ale odebráno z důvodu invaze na Ukrajinu. Česká republika tehdy skončila ve čtvrtfinále a zcela jistě podpora fanoušků nebyla taková jako na domácím turnaji. Kde byli? Řeč je o politicích v obecné míře, kteří se letos na sociálních platformách předváděli a doslova soutěžili o emotivnější snímek či video. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu s dotazem, zda »politické předvádění se« v rámci MS v Praze může nějak ovlivnit voliče.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. V Česku se konají 7. a 8. června. A politici to moc dobře vědí. Nepochybně do jisté míry v neděli zakončený domácí šampionát, který pro svěřence kouče Radima Rulíka skončil ve zlaté barvě, mnozí z nich »zneužili« ve prospěch svého PR.

I když protiargumentace může být, že hokej »milují a pravidelně velké akce sledují či navštěvují«, tak již výše popsané krásně zapadá do kontextu. Kde byli, když se český celek v loňském roce neprobojoval přes čtvrtfinále a podporu domácích fanoušků potřeboval »jako prase drbání«? Odpovědí opět do jisté míry může být, že v tu dobu se nekonaly volby a tak daleko se chtělo málokomu. Také je potřeba zdůraznit, že popsané je do určité míry extrémním příkladem, ale k zamyšlení a ilustraci může hezky posloužit.

Jak už bylo zmíněno, čeští hokejisté se stali mistry světa po 14 letech a po 39 letech se jim to podařilo na domácím ledě. Zápasům obvykle přihlíželi přímo v dějišti kromě fanoušků politici –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr vnitra Vít Rakušan či ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (oba STAN). K vidění byl ale i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), své sociální profily o selfíčka obohatil i Andrej Babiš (ANO), pochlubil se návštěvou finálové bitvy i Patrik Nacher (ANO).

Redakci zajímalo, jak moc sportovně akcentované snímky a videa, kterými se politici chlubili, mohou mít vliv na rozhodování voličů v rámci blížících se voleb.

"Asi to není ničím výjimečné od všech podobných aktivit –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ politici se snaží voličům přiblížit, ukázat, že jsou »jedněmi z nás«, že prožívají stejné události a trápí je stejné starosti jako ostatní. Tato blízkost k voličům je důležitá, protože na základě toho můžete podvědomě posoudit, jestli daný politik bude schopný rozhodovat o důležitých věcech z perspektivy, která je vám vlastní, že bude nohama na zemi," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejvyhledávanějších odborníků na politický marketing Karel Komínek.

"Samozřejmě roli ale hraje i emoční aspekt, protože národ nezažívá takto emoční a pozitivní chvíle každý den, a snaží se spojit svůj obličej a jméno s pozitivní emocí. Jak to je a není autentické, dokáží voliči velmi dobře vycítit na základě předchozí komunikace daného politika," dodal pro ŽivotvČesku.cz konzultant z Institutu politického marketingu.

Zajímavé také je, jak se politici k vítězství české reprezentace vyjadřovali na svých sociálních profilech. Opět pro kontext, v loňském roce se k nezdaru českého celku vyjádřil málokdo z nich.

Utkání přímo v O2 areně sledoval premiér Fiala, na síti X po vítězné bitvě napsal: "Češi!!!" Sdílnější byl pro Českou televizi, které řekl, že hráči udělali lidem obrovskou radost, vyzdvihl fantastickou atmosféru během celého mistrovství světa. "Udělám ještě takové nějaké oficiální poděkování našemu týmu," dodal.

"Mistři světa!!! Jste hrdinové celého národa! Hoši, děkujem!!!" napsal předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

»Nesmírně hrdá« byla i předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová. "Naše hokejová pohádka má zlatou tečku! Čeští hokejisté jsou mistři světa a naši fanoušci také. Mám obrovskou radost, jsem nesmírně hrdá!" napsala. Poděkování vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Pánové, hoši, DĚKUJEME!!! Je to doma! JSME MISTŘI SVĚTA!" napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a připojil fotografii, kterou původně doprovázel popisek »Pánové, tohle nebylo dobrý«. Nyní je text přepsán na: »Pánové, tohle bylo zatraceně dobrý!«

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.