Politici TOP 09 zmiňují Schwarzenberga jako inspiraci či symbol návratu svobody

Šlechtic Karel Schwarzenberg
Šlechtic Karel Schwarzenberg
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2023

Politici TOP 09 hovoří o bývalém ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který zemřel v sobotu ve věku 85 let, jako o symbolu návratu svobody, demokracie a tradičních evropských hodnot do Česka, morálním vzoru či inspirativním člověku. Zástupci vládní strany, která v sobotu pořádala volební sněm, ho na sociálních sítích označují za jednoho z nejdůležitějších porevolučních politiků.

Nynější šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na sociální síti X zmínila, že podle Schwarzenberga musí mít politik rád lidi. "On je rád měl a lidé jeho. Je mi nesmírně lito, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést. Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle," uvedla.

Bývalý předseda a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek v noci o úmrtí Schwarzenberga informoval. "Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, ČR by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal," napsal na sociální síti X.

V rozhovoru pro Českou televizi doplnil, že Schwarzenberg nebyl jen jeho profesním partnerem, ale také přítelem a morálním vzorem. "Jeho pobyty v nemocnici byly od jara čím dál častější, ale Karel to stále snášel, byl celoživotní optimista," uvedl. Málokdo si podle Kalouska uvědomuje, co Schwarzenberg pro ČR vykonal.

Společné založení TOP 09 podle Kalouska způsobila náhoda, když oba politici vedle sebe seděli ve vládě Mirka Topolánka (ODS). "Zjišťovali jsme, že máme téměř na vše stejné názory, stejný smysl pro humor," uvedl. Za třetího zakladatele TOP 09 vedle sebe a Schwarzenberga označil Kalousek tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který zapříčinil pád vlády a vytvořil prostor pro vznik strany, na který do té doby nebyl čas.

"Pro mě byl vždy symbolem návratu svobody, demokracie a dalších tradičních evropských hodnot do naší země. Velká čest jeho památce. Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled budou hodně chybět," uvedl ve vzpomínce na Schwarzenberga europoslanec Jiří Pospíšil, který vedl TOP 09 mezi lety 2017 a 2019.

První místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek uvedl, že ČR ztratila jednu z největších osobností a autorit světového významu. "TOP 09 pak ztratila jednoho ze svých otců zakladatelů. Ztráta je to bolestná pro nás všechny," napsal. Česko mu vděčí za mnohé, doplnil vicepremiér Válek. "Před revolucí pomáhal disidentům, po revoluci spolu s Václavem Havlem vrátil naši zem na mapu vyspělé Evropy. Coby ministr zahraničních věcí pak pevně držel kormidlo hodnotové zahraniční politiky," shrnul.

Čerstvě zvolený místopředseda strany Matěj Ondřej Havel uvedl, že Schwarzenberg mu bude do konce života inspirací. "Byl jedním z nejdůležitějších porevolučních politiků a největších charakterů našeho národa," napsal.

Bývalý šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík, jehož hnutí s TOP 09 v minulosti úzce spolupracovalo, mluví o Schwarzenbergovi jako o jednom z největších státníků a vizionářů, které v životě potkal. "Učil nás, že 'pomáhat se musí'. Moudrý, laskavý, noblesní a vnímavý člověk. Měl naplněný život. Ať odpočívá v pokoji," uvedl.

Bývalý šéf poslanců STAN Jan Farský napsal, že Schwarzenberg noblesně sloužil. "Bude chybět, není kdo by jeho místo nahradil. Děkuji. Za každý rozhovor, který nutil přemýšlet a ptát se, jak bych mohl být i já prospěšnější. Vyplatilo se vždy poslouchat každé jeho slovo. Naplněný život. Šlechtic," uvedl.

Schwarzenberga na sobotním sněmu TOP 09 zmiňovala v projevech řada politiků strany. Původní program počítal i s jeho vystoupením, které se však kvůli zdravotnímu stavu prvního předsedy TOP 09 neuskutečnilo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.