Politická scéno, třes se. Za 4 roky budeme kandidovat do Parlamentu, stavíme expertní týmy, oznámil šéf Přísahy Robert Šlachta

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2021

Letos se v parlamentních volbách nedostal do Poslanecké sněmovny s těsným výsledkem 4,68 procenta. Bývalý ředitelÚtvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (50) se svým hnutím Přísaha napoprvé neuspěl, ale překvapivě v politice neskončil – jak někteří predikovali. A navíc má velké plány. "Určitě budeme za čtyři roky kandidovat znovu a navíc se může stát, že to nebude za čtyři, ale třeba za dva roky nebo za rok. Budeme připraveni oslovovat voliče," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V říjnových volbách nedosáhlo hnutí Přísaha na pětiprocentní hranici, která je potřebná pro získání mandátu. Přesto získala 251 562 hlasů a jen o desítky procent jí unikl vstup do Poslanecké sněmovny. Namísto konce a rozpadu však přišly velké plány.

"Hnutí Přísaha nepřestalo fungovat, právě naopak. Určitě budeme za čtyři roky kandidovat znovu v parlamentních volbách. Ale taky se může stát, že to nebude za čtyři, ale za dva roky nebo za rok. Budeme připraveni oslovovat voliče, hlavně s tématy, která jsou Přísaze blízká. Ať se jedná třeba o protikorupční záležitosti nebo věci týkající se spravedlnosti. V současné době jsou před námi komunální volby, které připravujeme v jednotlivých městech. Lidé se k nám hlásí a chceme stavět nejen komunální, ale také senátní volby. Hledáme vhodné kandidáty, kteří by do toho pod Přísahou šli. A co se týká té velké politiky… během ledna bychom měli mít expertní týmy, které stavíme. Prostřednictvím nich budeme komentovat a navrhovat naše způsoby řešení k tomu, co nyní vláda předvádí," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalý elitní policista, který působil v letech 2008 až 2016 jako šéf protimafiánského útvaru a u policie sloužil dlouhých 30 let, vnímá více než 251 000 voličských hlasů jako hodně velký závazek a mimo jiné jasný impuls k tomu, aby Přísaha pokračovala dál.

"Je to i díky možnostem, které se nám v současné době nabízí. V předvolební kampani byly zjištěny některé věci ohledně činnosti lidí z řad Přísahy, s některými jsme se rozloučili, jiní odešli sami. Při vstupu do hnutí měl každý zřejmě své ambice, představy nebo očekávání, která se jim nesplnila. Hnutí chce táhnout za jeden provaz s jasným cílem, ale některé osoby to bohužel minulo," řekl Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že i nadále zůstává kritický vůči nové vládě.

Premiér Petr Fiala (57) se stal předsedou nového kabinetu, který byl jmenován v pátek 13. prosince poté, co prezident Miloš Zeman (77) ustoupil od problému s Janem Lipavským (36). Toho nepovažoval za dostatečně kompetentní osobu pro vedení ministerstva zahraničních věcí.

"Když se podívám jenom na obsazení vlády, nemyslím si, že budou její prioritou témata, která chce Přísaha tlačit dopředu. V té souvislosti musím zmínit ministra spravedlnosti pana Blažka, kterého velice dobře znám a řádění pana ministra Rakušana na ministerstvu vnitra… Lidé asi měli trochu jiná očekávání... Účastnil jsem se předvolebních debat vedle pana premiéra Fialy, ministra Rakušana a dalších předsedů vládnoucí pětikoalice. S nimi jsem strávil nějaký čas a hned od začátku jsem byl přesvědčený, že jejich sliby nemohou být dodrženy. Občané by si měli vzpomenout na jejich volební program. Dostali se k moci, vláda byla ustanovena a její kroky po vítězství ve volbách neodpovídají slibům. To, co předtím kritizovali a vyčítali Babišově vládě jako opozice, dělají teď sami a pokračují. Mluvím o zmatečném řešení covidové krize, v předvolební kampani tvrdili, že mají plán, jak z epidemie ven. Určitě budeme vládě Petra Fialy stát za zády a snažit se navrhovat řešení," uzavřel Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.


Příští volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v roce 2025. Čtyřleté vládnutí kabinetu Petra Fialy ale mohou přerušit předčasné volby, které by nově určily 200 členů, kteří zasednou v dolní komoře Parlamentu ČR. V novém roce 2022 pak proběhnou komunální volby, jejichž termín konání určuje hlava státu nejméně 90 dní před. Většinou jde o říjnová data. A rok 2023 se ponese ve znamení třetích prezidentských voleb, kdy si občané zvolí prezidenta na pětileté funkční období.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.