Reklama:

Politolog odhadl, za jakých okolností nastane Babišův konec v politice

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2024

Rozhovor: Blížící se volby do Poslanecké sněmovny přináší otázky a očekávání. Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Josef Mlejnek rozebral možné výsledky, ekonomickou situaci a vliv krajských voleb na rozhodování voličů. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz se zamyslel nad tím, jak se mění vnímání politických skandálů a zda by případný neúspěch hnutí ANO mohl znamenat konec politické kariéry Andreje Babiše.

Reklama:

Pane doktore Mlejnku, blíží se nám volby do Sněmovny, které se uskuteční v nadcházejícím roce. Vím, že podobné dotazy nemáte rád, protože to je věštění z koule. Ale obligátně se zeptám, zda si umíte představit, pro koho skončí vítězně?

(Pousměje se) Jsou před námi ještě letos krajské volby. A ty napoví. Pokud jde o průzkumy v kontextu voleb do Sněmovny, tak se prakticky výrazně nemění. Vládní strany si pořád drží voliče, podobné to je i u opozičních, je to stále plus minus vyrovnané.

Reklama:

Máme za sebou volby do Evropského parlamentu, ty nenapověděly?

Do nějaké míry mohly naznačit v rámci současného stavu, kdy ovšem v některých případech došlo na »vychýlení a pro někoho to mohlo představovat citelné překvapení«, a to ve smyslu, že některé strany neuspěly, jak si představovaly. Ale zda se to zopakuje za rok, případně letos v krajských volbách, to opravdu netuším.

Rozumím. Na čem bude záležet, co volby do Sněmovny u voličů ovlivní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jejich rozhodování?

Jde o mnoho faktorů, ale pokud jde o ty poměrně zásadní, tak jaká bude ekonomická situace, kde budou ceny energií a jiné. Určitě se lidé budou rozhodovat také podle toho, zda roste jejich životní úroveň, podle nezaměstnanosti a podobně. To vše bude mít nějaký vliv.

Očekáváte, že volby do Sněmovny v roce 2025 budou hodně vyhrocené?

Je jasné, že kampaň bude ostrá. Jestli v míře, kterou jsme tu ještě neměli, to netuším.

Když se ohlédneme na skandály politiků. Příkladem rok 2010. V tu dobu jeden z nejznámějších politických skandálů v Česku zahrnoval nejasnosti kolem směnky Stanislava Grosse na dva miliony korun. Když se podívám na skandály současné a poměříme to, zhoršuje se situace v tom smyslu, že volič se stává čím dál více imunní vůči velikosti politického skandálu, kdy to, co dříve bylo nemyslitelné, je teď relativně snesitelné?

To bych tak úplně neřekl. Dříve byla situace jiná a každá doba přináší něco jiného. To se těžko porovnává. Spíše si myslím, že polarizace společnosti přispěla k tomu, že se z ní vytratilo objektivní vnímání toho, za jaký prohřešek by měl politik odstoupit.

Pojďme k Andreji Babišovi. Pokud by hnutí ANO ve volbách do Sněmovny neuspělo a nevládlo by, dá se to vnímat jako závěr jeho politické kariéry –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy konec?

S ohledem na věk asi ano.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: