Politolog poukázal na intencionální útok, kterým si hnutí Andreje Babiše udržuje voliče. Volby by ovládlo ANO před Spolu. Komunisté by opět shořeli jako papír

Andrej Babiš a Marek Prchal.
Andrej Babiš a Marek Prchal.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2022

Nejnovější volební průzkum, který odhaduje, jak by se umístily strany a koaliční uskupení hnutí v případě, že by se volby konaly v květnu, na první místo přiřadil hnutí ANO. Získalo by 29,5 procenta hlasů, čímž by druhé koalici Spolu ukázalo lidově řečeno záda. Uskupení tvořené stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a koalicí Pirátů a STAN si totiž pohoršilo. Průzkum agentury Kantar ČZ ukázal, že si koalice proti dubnu pohoršila o pět procentních bodů na 28,5 procenta. Komunisté by lidově řečeno shořeli, když by obdrželi jen 2,5 procenta hlasů. Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy odpověděl, co stojí za tím, že si hnutí expremiéra Andreje Babiše (57) drží stabilní přízeň voličů.

Výsledky volebního modelu v neděli zveřejnila ČT v pořadu Otázky Václava Moravce. V případě, že by strany kandidovaly samostatně, prvenství by rovněž patřilo ANO se ziskem 28 procenta. Druhé místo by brala ODS v čele s Petrem Fialou (58) - meziměsíčně si ale pohoršila o 3,5 procentního bodu na 22,5 procenta. Do Sněmovny by se pak dostalo SPD s 11 procenty hlasů, Piráti s 8,5 procenta a STAN s 6,5 procenta.

Čím to je, že si hnutí bývalého premiéra drží prakticky identický výsledek jako v předchozím průzkumu, který by mu aktuálně zajistil vítězství ve volbách, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politolog.

"V zásadě jsou preference stabilní. Hnutí ANO má své voliče, Andrej Babiš provozuje celkem viditelnou kampaň a nahrává mu současná ekonomická situace v ČR. Dobrá není. Tím může, což i dělá, vládu obviňovat z toho, že nic nedělá s inflací, nepomáhá lidem, tvrdit, že za Babiše bylo líp a podobně. Není se tedy čemu divit, že čísla jsou, jaká jsou," vysvětlil Josef Mlejnek, jakou útočnou volební strategii, která je silně populistická a dá se označit za intencionální lež, hnutí ANO v mnoha případech používá.

Ze stran, kterým by se dveře Sněmovny neotevřely, se podle modelu nejlépe umístila ČSSD - volilo by ji v květnu 4,5 procenta lidí. Čtyři procenta hlasů by dostala TOP 09 a 3,5 procenta KDU-ČSL. Pro KSČM by volby v květnu skončily voličským výpraskem - zisk 2,5 procenta ukazuje na scénář, že se komunisté do Sněmovny jen tak nepodívají.

"Průzkum zároveň ukazuje skutečnost, že volič Pirátů či STAN nepřejde k Babišovi kvůli inflaci, což se odráží na stabilitě preferencí toho, jak by volby v květnu podle průzkumu dopadly," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek ohledně nejnovějšího průzkumu, který agentura uskutečnila v druhé polovině května mezi přibližně tisícovkou respondentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.