Politolog Stanislav Balík vyřkl jméno kandidáta boje o Hrad, který má druhé kolo téměř jisté. Hnutí ANO oznámí kandidáta až 31. října

Politolog Stanislav Balík
Politolog Stanislav Balík
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2022

Přestože Česko čeká třetí přímá volba prezidenta až na začátku příštího roku, určité boje probíhají už teď. Aktuálně opoziční hnutí ANO sdělilo, že oznámí kandidáta na prezidenta až v pondělí 31. října. Původně tak mělo učinit příští týden ve středu 26. října. Důvodem odkladu tiskové konference je izolace předsedy hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše (58) kvůli koronaviru. Sdělil Babišův mluvčí Vladimír Vořechovský. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz politologovi Stanislavu Balíkovi, kdo podle něj má v současnosti největší šance v boji o Hrad uspět ve druhém kole. Jeho odpověď byla zcela rozhodná - generál Petr Pavel (60).

Samotná volba prezidenta může být jednokolová nebo dvoukolová. Pokud by byla jednokolová, znamenalo by to, že v prvním kole získá jeden z kandidátů více než padesát procent hlasů - což se ještě nestalo. Pak se koná druhé kolo, ve kterém soupeří dva nejlepší kandidáti z prvního kola.

"Všechno nasvědčuje tomu, že ve druhém kole se objeví Petr Pavel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog Stanislav Balík v rámci dotazu, kdo v současnosti má největší šance na to, aby se dostal do druhého kola.

Babiš o tom, že má covid, informoval ve čtvrtek na Instagramu. "Popravdě se teď necítím moc dobře, ráno jsem měl horečku a bolí mě hlava," uvedl s tím, že izolaci mu lékař nařídil do středy, kdy mělo ANO oznámit uchazeče o post prezidenta. Sám expremiér dosud neoznámil, zda bude právě on kandidátem, nebo nikoli. Přihlášku musejí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.

V září řekl Andrej Babiš uvedl, že hnutí ANO má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno odmítl sdělit. 

Kdo by se do případného druhého kola prezidentské volby podíval s generálem Petrem Pavlem, politolog odmítl spekulovat. "Neumím to odhadnout, protože nevíme, kdo se nakonec boje o Hrad zúčastní. A bude to úplně jinak, když do toho půjde Andrej Babiš, ale také úplně jinak, když bude podpořen hnutím ANO zcela někdo jiný, ale také, když hnutí ANO vůbec nikoho nepodpoří, což se také může stát," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Stanislav Balík, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde byl v dubnu roku 2019 zvolen děkanem.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší zmíněný armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by případně spolu s Babišem patřila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (43).

Zda by to mohla být právě Nerudová, opět politolog odmítl spekulovat. "Když se budu opakovat, tak Petr Pavel, zdá se, že je jasným postupujícím do druhého kola. Ostatní je otevřené a bude záležet na tom, co udělá Andrej Babiš a hnutí ANO," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Stanislav Balík.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.