Politolog známkoval Jana Hamáčka, který rezignoval na post šéfa ČSSD. Končící ministr za svůj politický výkon dostal pětku

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) na pondělním jednání předsednictva ČSSD oficiálně oznámil, že rezignuje na funkci předsedy strany. Tento krok avizoval už po volebním debaklu, kdy se sociální demokraté poprvé po 19 letech nedostali do Sněmovny. Kdyby mělo být jeho politické působení v posledních letech známkováno, zcela jasně by neprošel. "To zhodnotili voliči. Tím, že se ČSSD nedostala do Poslanecké sněmovny, mu vystavili pětku," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Stanislav Balík.

Po volbách do Poslanecké sněmovny, které se konaly v roce 2017, šli v následujícím roce sociální demokraté do menšinové vlády s hnutím ANO. Od té doby byl i svými spolustraníky kritizován za přístup k vládnutí, především za to, že premiérovi Andreji Babišovi neustále ustupoval. V posledních měsících ho ale nejvíce provázela kauza Vrbětice, kdy byl nařčen z toho, že měl v plánu odletět do Ruska, aby vyměnil utajení ruského podílu na výbuchu za vakcíny Sputnik V.

Po kauze Vrbětice se Jan Hamáček na čas stáhl do ústraní, později vypovídal na policii. Krátce před volbami na sebe rovněž upozornil tím, že v předvolební debatě zmínil bývalého předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe (†43) s tím, že kdyby byl naživu, volil by ČSSD.

Sociální demokraté se poprvé po 19 letech nedostali do Poslanecké sněmovny, ve volbách získali jen 4,65 % hlasů. Téměř okamžitě po dokončení sčítaní hlasů Jan Hamáček oznámil, že po více než třech letech hodlá rezignovat na post předsedy strany. Na pondělním jednání předsednictva ČSSD svým slovům dostál a rezignaci oznámil oficiálně.

Pokud by měl být Jan Hamáček za svůj politický výkon hodnocen jako ve škole, neprošel by. "Myslím si, že to zhodnotili voliči. Tím, že se ČSSD poprvé od roku 1992 nedostala do Poslanecké sněmovny, mu vystavili pětku. Mám za to, že toto hodnocení můžeme převzít," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Stanislav Balík.

Jan Hamáček, který se v době svého předsednictví ČSSD stihl rozvést a znovu oženit, podle politologa položil svou hlavu na špalek už ve chvíli, kdy se rozhodl ke spolupráci s hnutím ANO a premiérem Andrejem Babišem. V důsledku toho už po celou dobu směřoval k neúspěchu sociálních demokratů v dalších volbách a k vlastní rezignaci.

"Příčina byla už špatné rozhodnutí v samotném začátku, kdy Jan Hamáček v roce 2018 přistoupil na menšinovou vládu s Andrejem Babišem, ve které nedokázal pro sociální demokracii zajistit důstojné místo. Prokazoval to v zásadě celého tři a půl zbývajícího roku," dodal Stanislav Balík pro ŽivotvČesku.cz.

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) oznámila, že bude na příštím sjezdu kandidovat na předsedkyni. Mohla by se tak stát úspěšnějším lídrem strany než její předchůdce. Ovšem jisté to rozhodně není.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.