Polovina Čechů se neorientuje v opatřeních proti covidu. Mají obavy o zdraví blízkých a zhoršení ekonomiky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 4. 1. 2021

Zhruba polovina Čechů se neorientuje dobře ve vládních opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Ještě menší přehled mají lidé v ekonomické podpoře poskytované státem kvůli epidemii covidu-19. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury Median z přelomu listopadu a prosince 2020. Většina dotázaných si naopak myslí, že má dobrý přehled o způsobech, jak se chránit před nákazou, a o situaci kolem výskytu covidu-19 v Česku.

Jen 49 procent účastníků průzkumu uvedlo, že se dobře orientuje v omezeních zaváděných vládou kvůli šíření covidu-19. Méně než třetina lidí si pak myslí, že má dobrý přehled v ekonomické podpoře pro ty, které epidemie a s ní související omezení zasáhly.

Naopak naprostá většina Čechů má pocit, že se dobře orientuje ve způsobech ochrany před nákazou koronavirem. Myslí si to skoro čtyři pětiny dotázaných. Více než polovina lidí - 55 procent - také uvedla, že má dobrý přehled o aktuálním výskytu a šíření koronaviru v Česku.

Většina Čechů - zhruba čtyři pětiny - se v souvislosti s epidemií obává o zdraví svých blízkých a má strach i ze zhoršení ekonomické situace Česka. Asi tři čtvrtiny lidí mají také obavy z omezení zdravotní péče o jiné pacienty, než jsou nemocní s covidem-19. Zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti se obává asi polovina dotázaných. Podobný podíl Čechů se kvůli epidemii bojí o vlastní zdraví a má strach z nedostatečné kapacity nemocnic. Z případného zhroucení zásobování má strach jen 29 procent účastníků průzkumu.

Obavy lidí byly v posledním průzkumu na podobné úrovni jako při předchozím průzkumu z května 2020, kdy již opadávala první vlna epidemie covidu-19. Výrazněji od té doby vzrostl jen strach z nedostatečné kapacity nemocnic, které se na jaře obávalo jen 30 procent Čechů.

Průzkum byl prováděn v období od 20. listopadu do 8. prosince roku 2020. Zúčastnilo se ho 1024 lidí starších 18 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.