Poněkud znepokojivá zpráva pro neočkované. Roman Prymula popsal, co způsobí vzedmutí případné další vlny

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2021

Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 855 246 dávek očkovací látky. Dvě dávky dostalo 2,9 milionu lidí. Podle víkendových dat konkrétně v sobotu zdravotníci očkovali 48 416 lidí, asi o dva tisíce méně než před týdnem. Neděle bude upřesněna. Odborníci v současnosti nejvíce varují před možným nástupem mutace delta, dříve označované jako indická mutace. Ta by se podle epidemiologa Romana Prymuly (57) měla týkat zejména lidí, kteří nejsou naočkovaní.

"Nemyslím si, že by tady byla ještě nějaká vlna, která by připomínala minulost. Domnívám se, že pokud dojde k nějakému vzedmutí, tak bude zvládnutelné, a bude to vlna, které se bude dominantně šířit mezi osobami, které nebyly očkovány," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 se lidé budou moci nechat očkovat už po 34 dnech, uvedl v neděli ve svém pořadu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (66). Nyní je u látky Pfizer/BioNTech interval mezi první a druhou dávkou 38 až 42 dnů. Babiš ale druh vakcíny neuvedl.

"Lidé, kteří se chtějí dříve očkovat druhou dávkou, si mohou zavolat na linku 1221, ten rozptyl se navyšuje na osm dní. To znamená, že už to nebude 42 dní ale 34," uvedl premiér. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami.

U vakcíny firmy Moderna se už interval mezi podáním první a druhé dávky zkracoval a činí podle aktuálních informací vládního covidového portálu 25 až 35 dnů. Dříve byl prodlužován rovněž na 38 až 42 dní.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

Do konce března byly časové úseky mezi dávkami vakcín od těchto výrobců nižší. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. U očkovací látky od společnosti AstraZeneca je interval 84 až 91 dnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.