Reklama:

Poradce Petra Fialy popsal zásadní dopady aktuální drahoty na Čechy. V roce 2023 může ekonomika přejít do krátké a mělké recese, uvedl

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2023

Zaměstnavatelé počítají s pokračujícím růstem mezd i v letošním roce, nejčastěji se bude pohybovat mezi pěti až deseti procenty. Pětina firem plánuje zvyšovat mzdy jen na individuální bázi. Tempo růstu se bude lišit podle sektorů, ale patrně proti loňskému roku zpomalí. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu novinářům představila společnost Hays. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonom Štěpán Křeček, který je současně poradcem premiéra Petra Fialy (58).

Reklama:

Růst mezd v ČR byl podle průzkumu loni proti původním předpokladům a okolnostem rychlejší, u kvalifikovaných profesí dosáhl v průměru k deseti procentům. Z důvodu vysoké inflace navýšily některé firmy během roku mzdu ve dvou fázích. Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace podle údajů Českého statistického úřadu 15,1 procenta, reálné mzdy tak vesměs klesly.

Právě inflace je tím, co řadě českých domácností dělá vrásky na čele. Důvodem je, že pro mnohé se některé položky spotřebního koše stávají čím dál hůře dostupné. "Lidé reagují na drahotu tím, že méně nakupují. U sociálně slabších skupin obyvatelstva je omezování spotřeby vynucené napjatými rodinnými rozpočty. Bohužel hrozí, že některé rodiny finanční tlak nevydrží a budou se zadlužovat, v krajním případě skončí v exekucích," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom BHS a poradce předsedy vlády Štěpán Křeček.

Reklama:

V listopadu došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 8,7 procenta. Snižování tržeb obchodníků je srovnatelné se snižováním reálných příjmů lidí. Je zřejmé, že lidé reagují na prudký růst cen v obchodech, proti kterému se brání tím, že omezují svou spotřebu. Patrné je to při nákupu potravin i nepotravinářského zboží, upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Do strategických rozhodování firem a plánování finančních i lidských zdrojů se podle společnosti Hays promítá energetická krize a válka na Ukrajině. Někteří zaměstnavatelé budou nuceni optimalizovat svůj provoz, což může vyústit například v omezení výroby v některých oborech, v krajním případě pak i relokaci výrobních závodů do levnějších regionů, uvedla firma.

"Po 19 měsících došlo k meziročnímu poklesu tržeb u prodejen s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Tržby výrazně klesaly v prodejnách s výrobky pro domácnost. O moc lépe nedopadly ani obchody s počítačovým a komunikačním vybavením či prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Ušetřeny nebyly ani online obchody, kterým se tržby propadly o 9,8 procenta," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček s tím, že pokles tržeb obchodníků značí, že česká ekonomika dál zpomaluje svůj růst a v roce 2023 může přejít do krátké a mělké recese. K oživení ekonomiky by pomohlo snížení úrokových sazeb, což by však v době vysoké inflace přineslo více problémů než užitku. Lidé se proto musí připravit na to, že okamžité zlepšení situace nepřijde a následující měsíce budou obtížné.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: