Reklama:

Poradce premiéra Fialy rozebral ekonomickou proměnu českých domácností. Po špatných časech nyní na dovolených nechtějí šetřit

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2024

Ekonomický komentář: Ekonomická situace v České republice se postupně zlepšuje, což má pozitivní dopad na finanční chování českých domácností. Po několika letech finanční nejistoty nyní mnoho rodin nešetří zejména na dovolených, což je významná změna v jejich spotřebním chování. Pro ŽivotvČesku.cz situaci, která může působit jako »opatrný optimismus«, okomentoval poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Redakci zajímalo, co v současnosti stojí za nárůstem, pokud jde o dovolené. Oproti období před pandemií totiž vzrostl zájem Čechů o letní dovolené o 161 procent. Ve srovnání s loňským rokem se počet prodaných letních pobytů zvýšil o 19 procent. Ceny však nejsou pro české turisty příznivé – v tuzemsku došlo ke zdražení až o 13 procent, zatímco v zahraničí ceny vzrostly o 26 procent. Tuto informaci poskytl pro ŽivotvČesku.cz portál Slevomat ve své tiskové zprávě.

"Je to způsobeno tím, že se postupně zlepšuje ekonomická situace v České republice. Naše ekonomika, byť zatím mírně, již roste. Dokázali jsme porazit inflaci a v souvislosti s tím začaly narůstat reálné mzdy zaměstnanců. To znamená, že i když ještě nejde o ideální situaci, rozhodně se bavíme o lepší situaci než v předchozích letech," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček současný ekonomický stav, pokud jde o české domácnosti, které si lidově řečeno s poklesem inflace ulevily a dostaly chuť více utrácet.

Reklama:

Podle aktuálních dat se po dvou letech poklesu spotřeby domácností v roce 2024 očekává obrat k lepšímu. V květnu 2024 byly ceny zboží a služeb, které spotřebovává průměrná česká domácnost, o 2,6 % vyšší než ve stejném měsíci roku 2023. "Vývoj inflace od počátku roku dokazuje, že se v Česku podařilo obnovit cenovou stabilitu," uvedl guvernér České národní banky Aleš Michl ke květnovým datům na oficiálním webu ČNB.

Slova Michla tak jen potvrzují skutečnost, že pokles inflace v obecné míře vede k růstu reálných mezd a kupní síly obyvatelstva, což se projevilo v obnoveném růstu domácí spotřeby, která se stává hlavním tahounem růstu HDP​.

"Postupně se zmíněným se začínají oživovat tržby obchodníků a lidé více utrácí. Je potřeba říct, že se změnilo i spotřební chování českých domácností, kdy za covidu lidé prožili existenciální šok a mnozí lidé začali ubírat na konzumu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přestali utrácet za výrobky, ale v současnosti si neodpustí zážitky, tedy dovolené. Vidíme, že i když ekonomická situace je stále obtížná, tak i když obecně zážitky a služby ještě mírně zdražují, lidé je hojně nakupují. Řekl bych, že jde o proměnu ve spotřebním chování, kdy si s tím, že došlo k poklesu inflace a nastal růst mezd, lidé dopřávají to, co si dříve odpírali. Zejména pak na dovolených nechtějí šetřit," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček v rámci komentáře, co způsobilo, že české domácnosti v současnosti mají větší chuť utrácet, pokud pak jde o dovolené, chtějí si dopřát.

Podle Křečka, který vycházel z údajů od cestovních kanceláří a online rezervačních portálů, vzrostl počet rezervací na dovolené v roce 2024 oproti předchozímu roku v obecné míře o zhruba 20 procent. Tento nárůst je důkazem toho, že české domácnosti jsou ochotny investovat do zážitků a odpočinku, což je pozitivní signál pro ekonomiku jako celek​.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: