Pořezané Martině Sáblíkové drží palce i Miloš Vystrčil. Šéf Senátu řekl, že ho zajímá také těžký osud Evy Samkové, psal jí dopis

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2022

Zimní olympijské hry v Pekingu startují už 4. února a je otázkou, jak to bude vypadat s účastí Martiny Sáblíkové (34) a Evy Samkové (28), které obě momentálně bojují s velkými zdravotními problémy. Obě medailové naděje na dálku povzbudil předseda Senátu Miloš Vystrčil. (61). "Obě naše sportovkyně jsou v situaci, kterou bych nikomu nepřál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz druhý nejvyšší ústavní činitel České republiky.

Martina Sáblíková by olympiádu stihnout měla, ošklivé zranění ale přišlo v době, kdy měla intenzivně ladit formu na boje na rychlobruslařské dráze. Po pádu během soustředění v Itálii se pořezala na vnitřní straně stehna a na noze má osm stehů.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka (73) tak vynechá mistrovství Evropy v nizozemském Heerenveenu a bude věřit, že do olympiády se dá zdravotně do kupy. "Měla jsem štěstí v neštěstí, neporanila jsem si žádnou šlachu, žádný sval, je to jen kožní a podkožní záležitost, naštěstí to nebude tak hrozné," vyjádřila se česká olympijská naděje v oficiálním prohlášení s tím, že věří, že za pár dnů se bude moci znovu postavit na brusle a vrátit se k přípravě.

Martině Sáblíkové i Evě Samkové na dálku drží palce také předseda Senátu Miloš Vystrčil. "Olympiádu určitě budu sledovat, protože jsem velký fanda letních i zimních sportů, budu ji sledovat na dálku. Určitě budu sledovat Martinu Sáblíkovou, protože pochází z Vysočiny a byla také talentem z Vysočiny, než se stala mistryní světa a olympijskou vítězkou. Zajímá mě hokej, to asi každého, pak mě zajímá biatlon a také budu sledovat Ester Ledeckou, doufám. Dřív mě zajímaly skoky na lyžích, tam se nám v poslední době nedaří... To mě tak napadá, pokud jde o sporty. Budu držet palce našim sportovcům," uvedl Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že ho hodně zasáhl také osud snowboardistky Evy Samková. Pokud se olympijská vítězka ze Soči dokáže sebrat z těžkého zranění během rekordně krátké doby, bude to velký sportovní zázrak a doklad obrovské vůle české závodnice.

Favoritka na olympijské zlato si 11. prosince při dojezdu týmového závodu v rakouském Montafonu zlomila obě nohy v kotníku. "Evka při dojezdovém manévru při předkopávání prkna upadla a zlomila si obě nohy v kotnících. Za chvíli podstoupí operaci u specialistů tady v Rakousku. Rekonvalescence bude nějakou dobu trvat. Doufejme, že bude Evka v pohodě a co nejdřív se z toho mentálně vylíže, protože je samozřejmě velmi nešťastná," sdělil novinářům pár hodin po neštěstí její trenér Marek Jelínek.

Olympijské závody snowboardistek se uskuteční 10. a 12. února. Eva Samková si uvědomuje, že na rekonvalescenci hodně chvátá a vnitřně je prý smířená s tím, že Peking stihnout nemusí.

"Chodím o berlích, spíš tedy pajdám. Udělám dva krůčky tady k vozíku třeba, ten využívám, když si chci odpočinout. Ale vlastně se docela pohybuji. Pro mě je to šok, že je to jen dva týdny a už na to mohu stoupat a zatěžovat to, jednu nohu více, druhou méně. Moje chození ale není moc bezpečného, vrávorám a jsem jako dítě, co se učí chodit," popsala na konci prosince pro Radiožurnál, že s osudem bojuje, dobře se ale necítí. Nohy jí prý fyzicky zase tolik nebolí, zranění ale přináší obrovskou zátěž na psychiku osmadvacetileté ženy.  

"Slečně Evě Samkové jsem psal dopis a povzbuzoval ji. Obě naše sportovkyně jsou v situaci, kterou bych nikomu nepřál. Zdravotní stav je takový, že není jisté, zda to zvládnou či nikoliv. Ideální je, když to člověk zvládá takzvaně na pohodu. Životní pohoda je důležitější než vítězství, ale vím, že olympiáda je jednou za čtyři roky. Držím oběma palce, aby se uzdravily," dodal Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že když je člověk starší, tak si uvědomuje, co je v životě opravdu důležité, ale že by se nechtěl vžívat do kůže mladé ženy, která možná právě přišla o svůj olympijský sen.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.