Poslední květnový týden bude plný přeháněk a bouřek, hrozí i krupobití

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2024

Přeháňky a bouřky – to je scénář počasí stávajícího týdne. "Bouřky mohou být ojediněle opět doprovázené nebezpečnými jevy – tj. krupobitím a přívalovým deštěm. V místech, kde je nasycenost půdy vodou velká z předcházejících dešťů, zejména pak na západě území, může docházet k vzestupům hladin menších toků," přiblížila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaké počasí lze očekávat v posledním květnovém týdnu.

Počasí, jaké v posledních dnech panuje, nahrává množení komárů. "Po vydatných deštích slouží louže jako vhodná stanoviště pro vývoj komářích larev. Komáři existovali už za dinosaurů. Na rozdíl od nich jsou daleko více odolní a přizpůsobiví," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a dále popsala, co ovlivňuje aktivitu komárů.

Nejvyšší létací aktivita komárů je za teplého a bezvětrného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí. "Jinými slovy – při teplotě mezi 15 až 40 °C, kdy vlhkost vzduchu je přes 40 procent. Podle výzkumu jsou lidé s krevní skupinou 0 napadeni a poštípáni komáry dvakrát častěji než lidé s krevní skupinou A. Krevní skupina B je na žebříčku oblíbenosti na středním místě. Další zásadní přitažlivostí pro komáry je naše tělesná teplota. Čím je vyšší, tím dříve komáři koušou. A do třetice hraje roli také barva oblečení. Komáři častěji létají k lidem, kteří mají na sobě syté barvy," rozebrala odbornice přes počasí pro ŽivotvČesku.cz, na koho a proč se komáři zaměřují, a následně vypracovala předpověď až do konce tohoto týdne.

pondělí bude oblačno až polojasno, během dne v Čechách až zataženo a místy přeháňky a bouřky. Po ránu místy mlhy. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 20 až 25 °C. 

úterý je možné se připravit na oblačno až zataženo, v západní polovině území déšť, na zbytku území přeháňky a ojediněle bouřky. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 15 na západě území až 25 °C na východě území.

Ve středu se počasí mírně zlepší. "Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 19 až 23 °C," sdělila konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ve čtvrtek lze očekávat oblačno až zataženo, místy přeháňky a bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 19 až 23 °C.

V pátek bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 18 až 22 °C.

Výhled na víkend

Oba volné dny se ponesou ve stejném duchu. "V sobotu bude oblačno, přeháňky a místy bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 20 až 24 °C. V neděli bude taktéž oblačno, místy přeháňky a bouřky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 20 až 24 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaký bude první červnový víkend.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.