Poslední pozemská cesta Libuše Šafránkové proběhne ve Šlapanicích. Pravidla pro veřejnost popsal pořadatel

Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Pieta za Libušku Šafránkovou
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 7. 2021

Pozemské putování zakončí představitelka Popelky ve Šlapanicích, kde chodila do školy a zamilovala si ochotnické divadlo. Zádušní mše za zesnulou Libuši Šafránkovou, která odešla v 68 letech, se uskuteční v pátek od 18 hodin. "Od 17 hodin bude kostel otevřen pro veřejnost. Potom z kostela bude průvod na hřbitov," uvedl pro ŽivotvČesku.cz koordinátor posledního rozloučení Ivan Vavro.

Herečka Libuše Šafránková ve Šlapanicích vychodila základní školu a působila v ochotnickém divadle. Právě zde se učila řemeslu, které ji očarovalo a pro které byla předurčená. Libuše Šafránková snad ani hrát nemusela, ona své role uměla prožít.

"Libuška byla velmi milý člověk. Měla od pánaboha tolik nadání, že není snad metru ve filmu, kde by byla nepřirozená, nebo kde by něco řekla jinak, než měla. Pocházela ze Šlapanic a vyprávěla mi, že tam na kůru šlapala měchy varhanům… A něco z té vesnické holky v ní zůstalo. Ona byla pořád velice cudná, plachá, nevyhledávala veřejné setkávání s lidmi, aby před nimi vystupovala jako hvězda. Byla to sice hvězda, ale jakmile dohrála, tak vypnula světla a byla normální holka. Pro českou kinematografii i pro divadlo je její odchod velikou ztrátou. Pořád nemohu úplně věřit tomu, že není mezi námi. Zaplaťpánbůh, že si ji můžeme pustit, kdykoliv se nám po ní zasteskne. Byla to dobrá duše," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Svěrák a také zmínil Šlapanice, které navždy zůstaly v srdci slavné herečky.

Právě zde se v pátek uskuteční od 18 hodin zádušní mše, na kterou bude mít přístup pouze nejbližší příbuzenstvo. Pro veřejnost bude kostel otevřen o hodinu dříve.

"Od 17 hodin bude kostel otevřen pro veřejnost. Od 18 hodin pak proběhne zádušní mše pro příbuzné. Rodina si nepřeje, aby se z bohoslužby pořizovaly fotky či záznam. Před bohoslužbou bude vymezený prostor pro novináře. Na bohoslužbu se kostel pro novináře uzavře. Potom z kostela půjde průvod na hřbitov," uvedl pro ŽivotvČesku.cz koordinátor posledního rozloučení Ivan Vavro.

Během zádušní mše s proslovem vystoupí herci Jan Kačer a Bolek Polívka. Účast manžela zesnulé herečky Josefa Abrháma potvrzena zatím nebyla.

Libuše Šafránková zemřela 9. června, pouhé dva dny po svých 68. narozeninách. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy, v roce 2014 jí lékaři museli odebrat i část plic.

Česká republika má za sebou filmovou událost roku, konečně proběhla dlouho očekávaná premi...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu