Poslední rozhovor Romana Prymuly ve funkci ministra. Pokud se lidé budou tajně stýkat, opatření nepomohou

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) ukázal národu přesně pravý opak toho, co po něm požaduje. Muž, který má porazit epidemii, si ve středu zašel do restaurace na Vyšehradě, ze které později vycházel bez roušky. Ve čtvrtek ve večerních hodinách ještě ve své funkci stihl pro ŽivotvČesku.cz poskytnout rozhovor. V něm mimo jiné uvedl, že koronavirus zkracuje život člověka až o 10 let, ale také, aby lidé dodržovali opatření. V pátek ho premiér Andrej Babiš požádal za jeho nezodpovědné jednání o rezignaci.

Co říkáte na predikce profesora Jaroslava Flegra, který se v nich zatím výrazně nemýlil?

On stále nebere v potaz, že by ta opatření měla začít platit. Druhá věc je, že pro mě je neuvěřitelné, že je tu pořád velké procento lidí, kteří nařízení nerespektují. Pokud by se nic nedělo, tak ty jeho predikce se mohou blížit realitě. Ale ta omezení už tady jsou a lidé se začínají méně stýkat. Takže by to nemělo jít do takových toček, to je nepředstavitelné.

Flegr predikuje, že za 9 dní bude umírat denně 250 lidí...

Počty úmrtí vysoké jsou, protože je to v rizikových skupinách. Tam k počtu navýšení úmrtí ještě dojde. Ale jestli se dostaneme k číslu 250, to si nejsem jistý.

Jak je to s léčbou, je nějaký posun v tom, když někdo onemocní koronavirem?

Tady moc léků není. Můžeme použít nějaký kortikoid, pokud jde o zánět plic. Tam ta účinnost je. V tom běžném režimu je remdesivir. Pak se dá použít rekonvalescenční plasma. A pak už to jsou léky na ne úplně prokázané léčebné bázi jako vitamín D, zinek v podobě roztoku a podobně. Těch možností je celá škála, ale ten efekt není tolik výrazný, že bychom mohli říci, že jde o lék, který tu nemoc léčí.

Je pravdou, že pokud někdo onemocní a má horší průběh, že může mít trvalé následky?

Bohužel zápal plic po koronaviru se chová jinak než zápal plic po pneumokoku, který nasedne na chřipkové onemocnění. Tady vzniká fibrózní zánět plic, kdy se ztluští stěna a nedochází k výměně dýchacích plynů. A to postižení může být opravdu dlouhé a člověka může limitovat. To znamená, že následky jsou v tomto případě závažnější než po běžném zápalu plic.

Může to být příčinou úmrtí?

Určitě může. Píše se o tom, že koronavirus může zkrátit za nějakých podmínek průměrný věk až o deset let. Může docházet k postižení nervového a centrálního systému.

Vláda vydala tvrdší opatření - částečný lockdown. Pokud by je lidé nerespektovali, čísla neklesala, co ještě může přijít?

Těch dalších možných opatření už není mnoho. Důležité je, aby ta opatření lidé dodržovali. Aby hlavně zůstali doma. Ale jestli se lidé budou doma tajně stýkat, dělat doma různé akce, tak je jasné, že žádné opatření nepomůže. Takže kdybychom pak zavřeli úplně všechno včetně průmyslu, tak je možné, že to stejně nebude fungovat, pokud se lidé budou tajně stýkat doma.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.