Posun v případu údajného rasismu. Ondřej Kúdela na konci dubna podnikl zásadní krok, potvrdil právník

Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Ondřej Kúdela v diskuzi s hráči Rangers
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2021

Fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela (34), kterého komise UEFA potrestala zákazem hrát 10 zápasů, dál trvá na tom, že žádnou rasistickou urážku vůči soupeři nepronesl. Ve spolupráci se svým právníkem chystá zásadní krok právě na 30. dubna. "Dnes podáme odůvodnění odvolání a pak bude proces probíhat před odvolací komisí," potvrdil v pátek ráno pro ŽivotvČesku.cz hráčům právník René Cienciala.

Ve sporu mezi organizací UEFA a hráčem Slavie Praha Ondřejem Kúdelou se od 30. dubna začalo odvíjet další kolo. Právě dnes Ondřej Kúdela ve spolupráci se svým právníkem Reném Ciencialou odešle k vrcholnému orgánů evropského fotbalu přesné znění odvolání, proč nesouhlasí s trestem, který UEFA vynesla 14. března. Podle prvního verdiktu disciplinární komise má Ondřej Kúdela kvůli rasismu zastavenou činnost na deset soutěžních utkání.

"Dnes podáme odůvodnění odvolání a pak bude proces probíhat před odvolací komisí. Tam bude naše vyjádření zasláno inspektorovi, ten se vyjádří. Žádáme o ústní projednání celé věci, očekávám, že odvolací komise pote nařídí ústní jednání," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hráčův právník René Cienciala. Podle jeho zkušenosti by měl slávistický obránce dostat možnost se osobně hájit někdy v průběhu května.

"Předpokládám, že v průběhu měsíce května by mohlo dojíst k ústnímu jednání. Inspektor určitě dostane několik dnů na to, aby se k našemu odvolání vyjádřil a pak bude interně ustavena komise. O tom, kdo bude sedět v komisi, rozhoduje šéf odvolací komise. Až bude komise ustavena, tak bude s námi diskutováno, na jaký den bude svoláno ústní jednání. Mělo by to být dle mé zkušenosti v řádech několika týdnů," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz muž, který má velké zkušenosti se sportovním právem a hráči ho platí klub. Slavia Praha ústy šéfa Jaroslava Tvrdíka již dříve oznámila, že spor pro ni oficiální skončil, protože řízení je vedeno proti Kúdelovi, ale svému hráči dál bude platit právnické služby.

Ondřej Kúdela byl 14. března disciplinární komisí potrestán za to, že při utkání Evropské ligy proti týmu Glasgow Rangers rasisticky urazil hráče domácího týmu Glena Kamaru. Skotský tým tvrdí, že slávistický hráč při nadávce použil slovo »opice«.

Ondřej Kúdela přiznal, že Kamarovi nadával, odmítá ale rasistický podtext. Podle informací ŽivotvČesku.cz se disciplinární komise opřela o svědectví Kamarova spoluhráče. Bongani Zungu tvrdí, že slova o »opici« též slyšel.

Podle šéfa Slavie Praha Jaroslava Tvrdíka to není možné - Kúdela slova šeptal a Zungu stál daleko. Je možné, že právě o tuto skutečnost Ondřej Kúdela opře své odvolání. Jak konkrétně se chce hráč Slavie Praha bránit, ale jeho právník prozradit nechtěl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.