Potíže při cestě na Slovensko. S přísnými sousedy je nutné jednat o výjimce, potvrdil premiér

Hraniční přechod - Ilustrační snímek
Hraniční přechod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2021

Cestování k našim východním sousedům je pro české občany stále komplikované, neboť české testy na koronavirus Slovensko neuznává. Lidé se tak musí otestovat až po překročení hranic. "Budeme to intenzivně řešit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz premiér Andrej Babiš (66) s tím, že změnu je nutné vyjednat co nejdříve.

Cesta na Slovensko je v tuto chvíli komplikovaná, slovenská strana totiž neuznává české testy. Lidé, kteří chtějí vstoupit na území našich východních sousedů, tak musí počítat s tím, že se mohou otestovat až po překročení hranic.

"Je to tak. Povinnost podstoupit test až na území Slovenska v tuto chvíli nadále platí. Výjimku mají pouze cestovatelé, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid nebo mají ukončené očkování," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Jakub Augusta z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí.

Premiér Andrej Babiš si uvědomuje, že pro české občany je to velmi složitá situace. "Budeme to intenzivně řešit," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz premiér s tím, že změnu je nutné vyjednat co nejdříve. Předseda vlády uvedl, že dochází k disproporci, neboť naše země slovenské testy uznává.

Pro osoby z České republiky přijíždějící na Slovensko je povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice (korona.gov.sk/ehranica) a antigenní nebo PCR test provedený na Slovensku; test je možno podstoupit ihned po vstupu na území. Pro cestovatele je zásadní informace, že do doby, než obdrží negativní výsledek testu, musí dodržovat povinnou samoizolaci. Očkovaným osobám (definice viz níže), osobám, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19 a osobám mladším 18 let stačí splnit povinnost registrace, test podstupovat nemusí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.