Potravinové alergie u psů: Jak je poznat a co s nimi dělat?

Potravinové alergie nejsou jen doménou lidí, ale stále častěji trápí i naše domácí mazlíčky, zejména psy. Mohou být zdrojem nepříjemných kožních problémů, trávicích potíží a především dlouhodobé nepohody zvířete. Odborník na krmiva a výživu psů a koček Martin Pučálka radí, jak potravinové alergie u psů rozpoznat a jak s nimi efektivně bojovat.
Co jsou potravinové alergie?
Potravinová alergie je přehnaná reakce imunitního systému na určitou složku potravy, kterou tělo psa (nebo jiného zvířete) nesprávně vyhodnotí jako škodlivou. Obvykle se jedná o bílkoviny – například kuřecí maso, hovězí, mléčné výrobky nebo vejce. V reakci na tyto látky tělo spustí imunitní odpověď, která se projevuje různými zdravotními obtížemi.
Nejčastější projevy u psů
Potravinové alergie se u psů mohou projevovat různorodě. Domácí mazlíčci trpí buď kožními nebo trávicími problémy. Mezi zjevné symptomy patří hlavně svědění, zarudlá kůže a vyrážka, vypadávání srsti, ale i chronické ušní infekce, dále průjem či zvracení.
“Pokud pozorujete, že si váš pes často olizuje a okusuje tlapky, drbe se, nebo je hodně neklidný a podrážděný, může být příčinou právě potravinová alergie. Zkuste zvíře po nějakou dobu nejprve pozorovat a příznaky si zapisovat, abyste mohli zkusit určit a případně vyloučit z jeho jídelníčku některé potraviny. Pomoci s tím může takzvaná eliminační dieta, což je jediný spolehlivý způsob, jak alergii určit. Nenechte nic náhodě a konzultujte vše s veterinářem,” radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává, že často se potravinová alergie objeví mezi 6. měsícem a 3. rokem života, ale může se rozvinout i později.
Alergeny v psím krmivu
Přestože si mnoho lidí myslí, že hlavním viníkem bývají umělé přísady nebo obiloviny, nejčastějšími alergeny jsou živočišné bílkoviny jako je kuřecí a hovězí maso, mléčné výrobky a vejce. Mezi další významné alergeny patří pšenice a sója. “Proto je vhodné už od nejmladšího věku zvířete podávat kvalitní krmivo, které bude holistické a jednoproteinové. To v praxi znamená, že na etiketě najdete pouze jeden druh masa. Například krmivo Marp Holistic Salmon obsahuje pouze maso a tuk z lososa a stejně tak krmivo Marp Holistic Lamb obsahuje pouze maso a tuk z jehněčího masa,” doporučuje Pučálka s tím, že by majitelé psů neměli mazlíčky ani překrmovat pamlsky a zvykat je na lidskou stravu. Vhodná je u potravinové alergie také podpora střevní mikroflóry probiotiky a vlákninou.

Náchylnější plemena
Náchylnost k potravinovým alergiím se může objevit u jakéhokoli psího plemene, ale některá plemena mají vyšší predispozici kvůli genetice nebo imunitnímu systému. Mezi nejčastěji uváděná patří labradorský i zlatý retrívr, bígl, westík neboli west highland white teriér, boxer, německý ovčák, francouzský buldoček, maltézský psík, labrador i jezevčík. U těchto plemen se častěji objevují nejen potravinové alergie, ale i další typy alergií (například atopická dermatitida). Samozřejmě, predispozice neznamená, že alergie postihne každého jedince daného plemene - často hraje roli i prostředí, strava a celkový zdravotní stav psa.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.