Potvrzení o prodělané nemoci covid-19 umožní kadeřníka i zahrádku. Kolik se za něj platí a kde ho získat

Lékař - ilustrační foto
Lékař – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Česká republika rozvolňuje opatření a otevírá se stále širší spektrum služeb, které před návštěvou vyžadují test či dokument o tom, že zákazník prodělal onemocnění covid-19. Množí se dotazy, jak dokument o prodělané chorobě získat a zda je tato služba u lékaře za poplatek. "Každý pozitivně testovaný by měl mít výsledek v mailu. Tím se pak může před použitím služby prokázat," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Návštěva kadeřníka, maséra, kosmetičky či posezení s přáteli ve venkovní části restaurace. To jsou služby, které se otevřely pro ty, kteří prokážou, že nepředstavují zdravotní riziko. Opatření ministerstva zdravotnictví počítá s tím, že člověk doloží potvrzení o očkování, negativní test nebo že má v těle protilátky dokazující prodělání onemocnění covid-19.

Mnoho Čechů má pocit, že onemocnění covid-19 už prodělalo, tito lidé by si rádi nechali od lékaře vystavit certifikát. Ministerstvo zdravotnictví má vzor formuláře o prodělaném onemocnění na svém webu. Vyplní se pouze osobní údaje a lékař dokument opatří razítkem a podpisem. Dokument obsahuje informaci, kdy byla daná osoba testována pomocí PCR testu, který v případě viru v těle potvrzuje pozitivitu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, že stačí mít k dispozici e-mail, který se rozesílá těm, u kterých test odhalil pozitivní výsledek. "Každý, kdo je na základě PCR testu shledán pozitivním, o tom dostává informaci do mailu. Ten mail je potvrzením o prodělání nemoci," sdělil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, jaký dokument by měl dostačovat.

Pokud pozitivně testovaný jedinec dokument k dispozici nemá, měl by požádat praktického lékaře. Pro něj v tu chvíli půjde o nový administrativní úkon, aby se podíval do karty svého pacienta a pořídil potvrzení o prodělání nemoci. "Administrativní úkony nejsou hrazeny z veřejného pojištění, takže takový nadstandard bude nějak zpoplatněn, ale nemělo by jít o nemorální částku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.