Používání covid pasů klepe na dveře. Ministr zdravotnictví uvedl, kde se budou vydávat. Promluvil Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2021

Ministerstvo zdravotnictví připravilo změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně, které umožní vydávání certifikátů o prodělané nákaze covidem-19 v nedávné době, negativním testu či očkování. Je třeba i pro zavedení covid pasů připravovaných Evropskou unií. Návrhy v pátek projednala vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62). Sněmovna zákon projedná v legislativní nouzi, což umožní ho schválit i s případnými úpravami během jediného dne. "Cesta covid pasu je však možná pouze bez diskriminace dle druhu certifikátu (papírový i digitální)," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů k chystané novince, která má některým ulehčit život.

Cílem návrhu zákona je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů fyzickým osobám osvědčujícím skutečnost, že byly očkovány proti onemocnění covid-19, prodělaly onemocnění covid-19 nebo byly testované na přítomnost viru SARS‑CoV‑2 nebo jeho antigenu, píše se v dokumentu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (47) v pátek na žádost premiéra Andreje Babiše (62) kvůli rychlejšímu projednání návrhu prodloužil dosavadní stav legislativní nouze až do konce června. Zatím měl skončit k poslednímu květnu. Předseda Sněmovny také rozhodl, že návrhem se má zabývat výbor pro zdravotnictví, který má své usnesení k němu předložit do úterý do 13:00. Je to hodinu předtím, než začne řádná schůze Sněmovny, která potrvá až do června.

Certifikátem bude možné v Česku prokázat bezinfekčnost tam, kde to bude vyžadováno, například na hromadných kulturních či sportovních akcích, pro využívání některých služeb nebo místo testu v zaměstnání. Ministerstvo v mimořádném opatřením stanoví, kde bude využíván.

"Platí, že je možné tento certifikát získat na jedné straně přes stávající systém ministerstva zdravotnictví, ale postupně bude i možnost získávání certifikátu přes CzechPointy. Přechodná doba, kdy bude možno používat oba systémy, je do konce tohoto kalendářního roku, potom by to v souladu s platnými zákony přešlo na systém CzechPointů," upřesnil Arenberger.

Podle opozičního politika Ivana Bartoše musí být covid pas nediskriminační a je potřeba, aby zachovával soukromí držitele. "Cesta covid pasu je však možná pouze bez diskriminace dle druhu certifikátu (papírový i digitální) a za předpokladu, že stát pochopí, že dostupnost PCR testů či nejkvalitnějších antigenních testů musí být garantovaná, a to bezplatně. Důraz na ochranu soukromí je přitom u covidových pasů zcela zásadní. Nesmí existovat žádné centralizované databáze na úrovni EU ani MS, žádná oznámení o ověřování certifikátů apod. Musí být také zajištěno, že nelze sledovat pohyb držitele. Jsem rád, že se tomu aktivně věnují i zastupci Pirátů na evropské úrovni - místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů svůj postoj.

Návrh zákona reaguje i na připravované nařízení Evropské unie. Podle něj by měl být vytvořen společný rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný »Digitální zelený certifikát« (Digital Green Certificate). Jeho zavedení pro usnadnění cestování mezi zeměmi EU předpokládá ministerstvo v nejbližších týdnech, zřejmě od 1. července.

Přesnější podmínky, tedy druh testu, doba od očkování nebo nákazy, zatím EU nestanovila. Česko se prozatím spolu s Rakouskem, Německem, Polskem a Slovinskem dohodlo na tom, že bez karantény a nutnosti testu mohou mezi nimi cestovat lidé 22 dní po aplikaci první dávky očkování.

Takto očkovaní lidé se také mohou vracet do ČR bez testu či karantény z většiny evropských zemí. Od příštího týdne by se mělo připojit i Slovensko. Vláda dnes také schválila, aby za bezpečnou dobu, po kterou je člověk po vyléčení z nákazy koronavirem chráněný protilátkami, bylo považováno šest měsíců místo současných třech. Zvažuje se také na léto zavedení dvou PCR testů měsíčně hrazených z veřejného zdravotního pojištění nebo dvou či čtyřech antigenních testů.

Změna zákona zároveň umožní orgánům ochrany veřejného zdraví využívat více údajů ze základních registrů a agendových informačních systémů státu. Ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky budou mít s novým »registrem aktuálního zdravotního stavu fyzických osob, které onemocněly infekčním onemocněním, a fyzických osob podezřelých z nákazy« náklady v řádech desítek milionů korun.

Kritici systému, který má například přístup na některé akce nebo cestování do země podmínit proděláním nemoci, očkováním nebo negativním testem, ho považují za diskriminační pro ty, kdo očkování nebo testy odmítají. Očkování proti covidu-19 v Česku není povinné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.