Povinné očkování jako jediná cesta z epidemie. Imunolog Václav Hořejší odpověděl, proč už to jinak v Česku nejde

Autor: ŽivotvČesku | Václav Hořejší
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2021

Denní počty nově potvrzených případů se v tomto týdnu vyšplhaly k hodnotám z konce března, třikrát překonaly 9000. Nejvíc jich laboratoře zaznamenaly v úterý, a to 9913. Celkem od začátku týdne přibylo téměř 50.400 nakažených, za stejné období v předchozím týdnu to bylo zhruba 31600. Ve třetím díle seriálu redakce ŽivotvČesku.cz, v němž odpovídá profesor imunologie Václav Hořejší na zásadní dotazy ohledně epidemie, uvedl, že jediná možnost jak proočkovat populaci, je nařídit povinnou vakcinaci.

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz v závěrečném díle seriálu nazvaném 3 otázky a odpovědi s Václavem Hořejším položil odborníkovi tyto tři dotazy:

  • Mělo by dojít k tomu, aby se očkovalo povinně?
  • Proč covid-19 je fatální spíše pro seniory a nikoliv dětskou populaci?
  • Když je člověk očkovaný, je zcela chráněn před onemocněním covid-19?

Podle českého molekulárního imunologa, mikrobiologa, biochemika a vysokoškolského pedagoga se Česká republika nachází ve velmi komplikované situaci, která může vyústit v řadu nepopulárních opatření, aby se snížilo tempo šíření viru a logicky tak počet hospitalizací a úmrtí. Odpovědi respektovaného odborníka naleznete výše ve videu.

Právě počty úmrtí s koronavirem přesáhly za sobotu hranici 31.000. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. 

Počet hospitalizovaných se už od začátku týdne drží nad 2000. V sobotu vyžadovalo nemocniční péči 2585 nakažených, zhruba o tisícovku víc než před týdnem. Lidí ve vážném stavu přibylo za poslední týden 140. Před rokem přitom leželo v nemocnicích v tuto dobu přes 8000 lidí s potvrzeným onemocněním covid-19, ve vážném stavu jich bylo přes 1100.

Jedinou efektivní zbraní proti covidu-19 je nadále očkování. Zdravotníci v sobotu podle dat ministerstva aplikovali 12.697 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 3700 víc než před týdnem. Polovina nyní připadala na posilující dávky. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, přesahuje 12,5 milionu. Plně očkováno je přes 6,13 milionu lidí. Alespoň jednu dávku dostalo v Česku 6,320.758 lidí starších 12 let, což je 67,7 procenta této populace. Ze všech obyvatel Česka, tedy včetně mladších dětí, pro které očkování povolené zatím není, je to asi 59 procent, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v denním přehledu dat.

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.