Povinné očkování pro všechny. Co nejdříve by se mělo začít s dětmi, studie jsou hotové, míní Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Každým dnem se stále více ukazuje, že koronavirus bohužel není minulostí. Vláda už přistoupila ke zpřísnění některých opatření, která vejdou v platnost v pondělí 1. listopadu. Kritika odborné veřejnosti směřuje k lidem, kteří odmítají očkování a podle některých tím ohrožují nejen sebe, ale i okolí. "Je nesmírně důležité, aby se co nejdříve začaly očkovat děti, studie už jsou hotové. Některé vládě v Evropě dojde trpělivost a povinné očkování zavede, pak už to půjde jako domino. Nemůžeme si dovolit zažívat další a další zimy v lockdownech a úplně zdevastovat svůj život a ekonomiku. Máme řadu i jiných povinných očkování," vyjádřil se prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.

Podle aktuálních dat Ministerstva zdravotnictví ČR a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) je nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel mezi neočkovanými ve věkové skupině 40 až 49 let – celkem 2 309 oproti plně očkovaným, kteří se nakazili, těch je ve zmíněné kategorii 1 539. Naopak nejméně neočkovaných se nakazilo ve skupině 80+, 130 osob. V populaci je 55,4 procenta plně očkovaných, 42,3 procenta lidí bez vakcinace, částečně očkováno je 1,1 procenta a posilující třetí dávku si nechalo aplikovat 1,2 procenta občanů.

Z hlediska množství podaných dávek vakcín je nejvýkonnějším místem za poslední týden Fakultní nemocnice Ostrava, kde jich zdravotníci aplikovali 7 377 a v těsném závěsu je pak Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se 7 360 aplikovanými dávkami očkovacích látek proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Otázkou zůstává, zda by vláda měla očkování zavést jako povinné – po čemž volá řada odborníků, nebo nechat populaci nadále promořovat v epidemii, která se může snadno vymknout kontrole.

"Čistě z medicínského hlediska je ideální řešení povinné očkování pro všechny, kteří se mohou nechat vakcinovat. Považuji to za nejjednodušší řešení, vakcín máme dostatek a poměrně rychle bychom dostali epidemii pod kontrolu. Covid by se konečně změnil v to, v co doufáme, to znamená v běžné respirační onemocnění, které v sezóně přichází, ale nijak zásadním způsobem neomezuje náš život. Je nesmírně důležité, aby se co nejdříve začaly očkovat děti, studie už jsou hotové. Vím, že ve Spojených státech je vakcína farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech těsně před registrací. Dá se očekávat, že pak by asi následně rychle proběhla registrace Evropskou lékovou agenturou, aby se mohly očkovat děti tuším od pěti let, což je také podstatné. Protože samozřejmě fungují také jako rezervoár viru," řekl k tématu vakcinace Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že povinné očkování tedy z lékařského hlediska má své opodstatnění.

"Myslím si, že dříve či později nás nemine. Protože v Evropě některé vládě dojde trpělivost a povinné očkování zavede, a pak to půjde jako domino. Nemůžeme si dovolit zažívat další a další zimy v lockdownech a úplně zdevastovat svůj život a ekonomiku. Máme řadu jiných povinných očkování… Je třeba se na věc dívat racionálně, nikoliv politicky. Ale jak říkám, dříve nebo později nějaká z vlád povinné očkování proti covidu zavede," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.