Povinné testování na školách příští týden končí. Ředitelé se domnívají, že jde o předčasný krok. Mohlo to ještě počkat, říkají
Z rozhodnutí vlády ve firmách a ve školách ke dni 18. února skončí povinné testování na covid-19. Právě školy byly aktuální koronavirovou vlnou silně zasažené, a přestože nebyly zavřené jako například v loňském roce, kvůli rozšíření nákazy se výuka mnohdy odehrávala distančně. Někteří ředitelé škol proto se zrušením testování nesouhlasí. "Pokud budu situaci posuzovat podle naší školy, měl být konec testování ještě odsunut," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.
Příští týden skončí plošné testování ve firmách i školách. Ve většině zdravotnických a sociálních zařízeních se budou testovat dál zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní nebo v posledním půl roce neprodělali covid. Testování na školách probíhá obvykle jednou do týdne v pondělí, poslední testovací kolo tak žáky a studenty čeká už za dva dny. Někteří ředitelé škol však z tohoto kroku vlády velkou radost nemají.
"Počty pozitivních žáků při pondělních testováních v naší škole rozhodně neklesají. Naopak mírně stoupá počet žáků, kteří nám oznamují pozitivní výsledek z PCR testu, na který šli individuálně. Velkou komplikaci pro chod školy představuje stoupající počet pozitivních pedagogických i nepedagogických zaměstnanců. Po Vánocích počet pozitivních, ať již žáků, nebo pedagogů naší školy, znatelně stoupl. Když porovnávám letošní leden s loňským prosincem, měli jsme v lednu přibližně dvojnásobný počet pozitivních žáků, u zaměstnanců ještě více," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.
Leckdo může namítat, že testování bylo i pro žáky a studenty nepříjemnou záležitostí, která jen zdržovala běžný provoz školy ve dnech, kdy testování probíhalo. Opak je ale podle Miloslava Janečka pravdou, a jakmile si personál školy vytvořil vyhovující systém, testování se obešlo bez problémů.
"Většina žáků i rodičů s testováním souhlasí, nemáme nikoho, kdo by testování ve škole vysloveně odmítal. Když v minulém roce začínalo testování ve školách, byly okolo toho trochu organizační problémy, ale nyní již máme my i žáci vše zaběhnuté. Testování nám nijak zásadně nekomplikuje chod školy, všichni to zvládají bez větších problémů, i proto se domnívám, že se mohlo s ukončením testování ve školách ještě počkat," doplnil ředitel Střední odborné školy v Jarově.
Minulé i nynější vládě bylo ve velkém vyčítáno, že opatření nařizovala plošně a stejně tak je rozvolňovala. Opatření tak museli dodržovat i lidé v koronavirem méně zasažených okresech a naopak při rozvolnění se pak v okresech s vyššími počty případů situace ještě zhoršila. Individuální přístup je postrádán i v případě testování ve školách.
"Nejsem epidemiolog, nicméně dle mého laického názoru to má smysl v okresech, kde epidemie klesá. Myslím, že je v podstatě od začátku pandemie chybou, že se většina opatření zavádí plošně. V regionech, kde počty pozitivních testů klesají, je zrušení testování logickým krokem, ale v místech, kde jsou počty nakažených stále vysoké, mi přijde rušení testování předčasné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku, s nímž Miloslav Janeček souhlasí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.