Povinné testy na táborech mají být každých 7 dní. Testování v uzavřené komunitě je nesmysl, říká předseda ADR

Dětský tábor - ilustrační snímek
Dětský tábor – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2021

Účastníci letních táborů, které trvají déle než týden, se budou muset každých sedm dní testovat na covid-19. Před odjezdem na akci pro ně budou platit stejné podmínky jako jinde. Budou se muset prokázat negativním testem, potvrzením o nemoci či o očkování. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví, které v pondělí schválila vláda. Předseda představenstva Asociace dětské rekreace vnímá tento krok velmi negativně a označuje ho za nesmyslný. "Testování po 7 dnech na táboře, v uzavřené komunitě, je hloupost. Testy před táborem jsou v pořádku, nemáme s nimi problém, ale testovat na táboře je prostě nesmysl," řekl Miroslav Topinka pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda v pondělí schválila podmínky pro letní dětské tábory, zájmové, výchovné, rekreační nebo vzdělávací akce.Trvá-li akce nepřetržitě déle než jeden den, prokazuje se účastník splněním OTN ke dni nástupu na akci a dále ve frekvenci každých sedm dní. U pravidelně se opakujících nebo vícedenních akcí se má splnění podmínek prokazovat vždy každých sedm dní, obdobně jako u ubytovacích služeb.

"Je to hloupost. Už jsme vydali tiskovou zprávu a hodláme na ně tlačit. Říkáme narovinu, že testování po 7 dnech na táboře, v uzavřené komunitě, je hloupost. Testy před táborem jsou v pořádku, nemáme s nimi problém, ale testovat na táboře je prostě nesmysl," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda představenstva Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka.

"Oni spojili dohromady tábory, kroužky a nevím, co dalšího. Samozřejmě pokud půjde o příměstský tábor, kam děti denně docházejí a vracejí se do domovů, to znamená mají kontakty po cestě a v rodinách, tak je to něco jiného, než když odvezeme 150 dětí někam do lesa, odkud se nehnou a nikoho nepotkají. Podle mého názoru měla vláda snahu udělat jedna pravidla pro všechno, čemuž rozumím, ale tohle vázne na rozlišovacích schopnostech. Kde se ty děti asi za týden nakazí, když budou jen mezi sebou a přijely otestované," vysvětlil Miroslav Topinka pro ŽivotvČesku.cz.

U testování po týdnu na táboře je problém i v tom, že se provedení testů vylučuje s tím, co je psáno v manuálu, který organizátoři obdrželi. "Kdo to zaplatí? Je hezké, že je antigenní test na pojišťovnu, ale nemůžeme děti přece sebrat a odvézt na odběrové místo. Zaprvé to něco stojí a za druhé, manuál, který vyšel minulý týden, říká, ať s tábory do měst mezi lidi nechodíme. To svým způsobem jde proti sobě. Testy lze na pojišťovnu provést i tak, že se domluvíme s odběrovým místem a pošlou odběrový tým. Na velký tábor by přijeli, ale na 15 skautů v lese se asi vykašlou," uvedl předseda představenstva Asociace dětské rekreace pro ŽivotvČesku.cz.

Je známo, že antigenní testy mohou ukázat chybný výsledek. V takovém případě by v táboře došlo ke zbytečné panice a dítě by bylo ve stresu z nemoci, kterou reálně nemá. "Počítejme i s falešnou pozitivitou testů, která v nich objektivně je. Chudák nějaké dítě bude falešně pozitivní, pošleme ho na PCR test, zjistí se, že mu nic nebylo, ale mezitím se v táboře stejně spustí obrovský poplach. Domnívám se, že když jsou děti týden pospolu a něco by se tam objevilo, tak by se to do toho týdne projevilo. Pak ale musí nastat úplně jiný postup," popsal pro ŽivotvČesku.cz předseda ADR.

"Problém je v tom, že lidé, kteří o tom rozhodují, vůbec nevědí, jak dětský tábor vypadá. Dá se udělat, že si nakoupíme samotesty a otestujeme si děti sami, ale je to otrava, nedává to smysl a stojí nás to peníze. Navíc ve fabrikách se od července přestane testovat a my testovat začneme. Kdyby se v tu dobu testovalo všude, tak neřeknu nic, ale všechno se rozvolňuje a na nás vymyslí tohle," dodal předseda představenstva Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.