Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách padá, šíří lidé. Informaci vyvrátilo ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

Na sociálních sítích se mezi lidmi šíří příspěvek, který tvrdí, že Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření o nošení respirátorů v obchodech a ostatních vnitřních prostorách. Díky této zprávě se někteří lidé domnívají, že mohou cestovat ve veřejné dopravě nebo si dojít na nákup bez ochrany úst a nosu. Došlo přitom k mylné interpretaci - NSS sice označil opatření za nezákonné, ale jednalo se o opatření z dubna, které bylo nahrazené novým. Povinnost nosit respirátor proto stále platí. "Zpráva, která tvrdí, že není povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách, není pravdivá," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Příspěvek na sociální síti, který lidé zřejmě z nevědomosti sdílí, tvrdí, že padá povinnost nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách. Oporu nachází v rozsudku Nejvyššího správního soudu, který v rozsudku označil opatření o nošení ochrany úst a nosu za nezákonné. Tak se sice skutečně stalo, ale ministerstvo zdravotnictví reagovalo vydáním nového opatření.

"Zpráva, která tvrdí, že není povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách, není pravdivá. Nejvyšší správní soud označil za nezákonné opatření z 27. 4. 2021, které však bylo nahrazeno novým platným opatřením. I nadále je tedy nutné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách tam, kde to mimořádné opatření stanovuje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Dodržování tohoto nařízení kontroluje městská i státní policie, jejich pravomoc vyplývá ze zvláštního zákona. Méně závažná porušení opatření mohou být vyřešena domluvou, možné je ale i udělení pokuty ve výši až 10 tisíc korun. Ta může být uložena na místě či postoupena do správního řízení.

Molekulární genetička Soňa Peková (47) poskytla 6. dubna stanici Svobodné rádio rozhovor, ...

V tomto týdnu bude vláda rozhodovat o tom, zda budou místo respirátorů ve vnitřních prostorách stačit jen chirurgické roušky. "Já bych se osobně k tomu klonil a kloní se k tomu hlavní hygienička," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Někteří odborníci ale nesouhlasí. "Proti jsou obavy některých kolegů z infekčnější indické varianty, kterou zatím sice výrazně nevidíme, ale může se u nás už šířit, a současné obavy z toho, že případný následný návrat k respirátorům by se nesetkal s ochotou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.