Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách padá, šíří lidé. Informaci vyvrátilo ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

Na sociálních sítích se mezi lidmi šíří příspěvek, který tvrdí, že Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření o nošení respirátorů v obchodech a ostatních vnitřních prostorách. Díky této zprávě se někteří lidé domnívají, že mohou cestovat ve veřejné dopravě nebo si dojít na nákup bez ochrany úst a nosu. Došlo přitom k mylné interpretaci - NSS sice označil opatření za nezákonné, ale jednalo se o opatření z dubna, které bylo nahrazené novým. Povinnost nosit respirátor proto stále platí. "Zpráva, která tvrdí, že není povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách, není pravdivá," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Příspěvek na sociální síti, který lidé zřejmě z nevědomosti sdílí, tvrdí, že padá povinnost nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách. Oporu nachází v rozsudku Nejvyššího správního soudu, který v rozsudku označil opatření o nošení ochrany úst a nosu za nezákonné. Tak se sice skutečně stalo, ale ministerstvo zdravotnictví reagovalo vydáním nového opatření.

"Zpráva, která tvrdí, že není povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách, není pravdivá. Nejvyšší správní soud označil za nezákonné opatření z 27. 4. 2021, které však bylo nahrazeno novým platným opatřením. I nadále je tedy nutné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách tam, kde to mimořádné opatření stanovuje," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Dodržování tohoto nařízení kontroluje městská i státní policie, jejich pravomoc vyplývá ze zvláštního zákona. Méně závažná porušení opatření mohou být vyřešena domluvou, možné je ale i udělení pokuty ve výši až 10 tisíc korun. Ta může být uložena na místě či postoupena do správního řízení.

Koronavirová pandemie se stala živnou půdou pro dezinformace, především pak s příchodem oč...

V tomto týdnu bude vláda rozhodovat o tom, zda budou místo respirátorů ve vnitřních prostorách stačit jen chirurgické roušky. "Já bych se osobně k tomu klonil a kloní se k tomu hlavní hygienička," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Někteří odborníci ale nesouhlasí. "Proti jsou obavy některých kolegů z infekčnější indické varianty, kterou zatím sice výrazně nevidíme, ale může se u nás už šířit, a současné obavy z toho, že případný následný návrat k respirátorům by se nesetkal s ochotou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar

Zavřít reklamu