Požár v Českém Švýcarsku: Odborník promluvil o nutnosti přírodě pomoci a odhadl, kdy se místo opět zazelená

Požár, Hřensko - Ilustrační snímek
Požár, Hřensko – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2022

Ničivý požár, který propukl v národním parku České Švýcarsko minulou neděli, poškodil na 1000 hektarů lesa. Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na okamžitou i následnou pomoc sto milionů korun s tím, že bude-li potřeba, částku ještě navýší. Za jak dlouho se příroda vzpamatuje, popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný botanik Václav Větvička (84) s tím, že bude zapotřebí jí s obnovou pomoci.

Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků v České republice a zaujímá plochu téměř 80 kilometrů čtverečních, z toho tisíc hektarů, tedy zhruba jedna osmina, lehlo popelem.

O tom, jaký by měl být postup obnovy parku, promluvil odborník. "Jsou na to dva názory. Jeden tvrdí, že se z toho příroda dostane sama, druhý, že jí člověk musí pomoci. Já se přikláním k druhému proudu. Přirovnal bych to k tomu, jako když člověk zjistí, že vážně onemocněl. Nebude-li se léčit, onemocnění samovolně nezmizí," uvedl příklad pro ŽivotvČesku.cz botanik Václav Větvička.

Poukázal také na to, že i když bude v půdě dostatečná zásoba semen, tak je nutné, aby lidé dosadili i další druhy. "Pokud se lidé na obnově nebudou podílet, vyroste na místě zase jen smrkový les místo smíšeného, který je vhodnější. Úplně původně, tedy ještě před příchodem člověka, tu rostl hlavně buk. To lze zjistit díky rekonstrukční vegetační mapě,“ vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Sám ale ví, že vysazování nových stromků je finančně náročné. "Řízené zalesňování je velmi nákladné, ale první pomoc přírodě je v tomto případě zkrátka nezbytná,“ řekl uznávaný český botanik a propagátor vědy.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková po jednání krizového štábu přislíbila oblasti finanční prostředky. "Máme na to vyčleněných 100 milionů korun, pokud se v budoucnu ukáže, že by nestačily, jsme připraveni alokaci v programu navýšit," uvedla.

Specialista se na závěr vyjádřil i k tomu, kdy by se postižená místa mohla opět zazelenat. "Na Šumavě se objevila smrková mlazina po pěti letech. Jsou tam ale jiné podmínky. Zde bude záležet na tom, jaká budou panovat sucha," dodal pro ŽivotvČesku.cz Václav Větvička.

Rozsáhlý požár přestála Pravčická brána, jeden ze symbolů Českého Švýcarska, výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo z roku 1881 a na horním přístavišti Edmundovy soutěsky historická stavba z konce 19. století. Do soutěsek už mohl vstoupit jeden ze strážců parku, podle něj zůstal objekt požárem celkem nedotčen.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.