Práce na dálku jako splněný sen? I digitální nomádství má svá úskalí
S rozvojem technologií a internetu se remote práce, tedy práce na dálku, stává stále přístupnější. Ačkoliv se k ní mnoho firem stavělo či dosud staví spíše odtažitě, pandemie covidu-19 v roce 2020 urychlila rozmach trendu home office i v České republice. Alternativní kancelář ale nemusíte mít jen doma – co třeba pracovat z pláže či jiného vysněného místa? Zní to parádně, i v pohádkách se však mohou skrývat nástrahy.
Nejspíš jste už také již narazili na označení digitální nomád. O koho jde? Stejně jako nomád klasický je i tento často na cestách, společníka mu ale v první řadě dělá notebook. Možná máte pocit, že by takový životní styl vyhovoval i vám, před nákupem letenek je ale dobré zvážit několik věcí.
Remote práce a její benefity
Představa práce na dálku bývá často dosti idealizovaná do podoby neustálého pobytu pod palmami. Realita často už tak pohádková nebývá, přesto má remote work nezpochybnitelné výhody. Jaké to jsou?
Flexibilita: Remote práce umožňuje zaměstnancům pracovat z libovolného místa a v podstatě kdykoliv, což jim dává větší svobodu a kontrolu nad svým životem.
Úspora času a peněz: Práce na dálku odbourává potřebu dojíždět do práce, což šetří čas i finance.
Větší produktivita: Někteří lidé mohou být produktivnější při práci z domova (případně z jiného místa mimo pracoviště), protože jsou díky menšímu rozptylování okolím schopni větší koncentrace.
Větší spokojenost zaměstnanců: Remote práce pomáhá zaměstnancům vybalancovat pracovní a osobní život a poskytuje jim větší flexibilitu, což může vést ke snížení rizika vyhoření i k vyšší spokojenosti a loajalitě vůči firmě.
Rozšíření talentové základny: Firmám umožňuje práce na dálku vybírat zaměstnance z různých částí světa, a tím i rozšiřovat svou talentovou základnu.
Nevýhody a rizika práce na dálku
Nic ale není tak růžové, jak se zdá. Práce na dálku může způsobit nedostatek sociální interakce a pocit osamělosti. Dodržování pracovního plánu také nejde všem zcela snadno, rizikem je i stírání hranic mezi pracovním a osobním životem. To vše má leckdy za následek stres a vyčerpání (a tím i snížení koncentrace a produktivity).
Technologické potíže jsou dalším možným úskalím: práce online často závisí na stabilním internetovém připojení, což bývá i v dnešní době leckde problém. A bez vyhovujícího pracovního stolu a pohodlné židle vydrží většina z nás také jen omezenou dobu.
Co práci mimo kancelář usnadní
Abyste měli celý svůj pracovní proces pod kontrolou, je důležité mít dobrý systém plánování, který umožňuje čas potřebný k práci efektivně rozdělit a mít přehled o úkolech i termínech jejich odevzdání.
Remote práce vyžaduje, abyste byli schopni efektivně komunikovat s kolegy a nadřízenými. Existuje mnoho komunikačních nástrojů jako e-maily, aplikace pro chat a videohovory nebo další projektové nástroje, které umožňují spolupracovat s ostatními. Nejspíš se neobejdete ani bez sdílení souborů přes cloudové úložiště nebo platformy pro spolupráci na dokumentech.
Užitečné jsou i nástroje pro automatizaci rutinních procesů, například pomocí integračních nástrojů můžete automaticky synchronizovat data mezi různými aplikacemi nebo automatizovat opakované úkoly pomocí maker.
Digitální nomádství a legislativa
Pro freelancery a ty, kdož spolupracující s českými firmami na základě živnostenského listu, je možnost remote work mnohem přístupnější. Závislá činnost a dlouhodobější pobyty zaměstnance české firmy v zahraničí už mohou narazit na nepříznivé legislativní podmínky.
Hlavním problémem bývá dvojí zdanění, kdy si chce hostitelská země nárokovat daň z příjmů vzniklých na jejím území, ačkoli zaměstnanec pracuje pro českého zaměstnavatele. To řeší smlouvy mezi jednotlivými státy, je však nutné si je předem důkladně prostudovat.
Krátkodobé pobyty (většinou do 183 dnů v kalendářním roce) často mívají v těchto smlouvách výjimku a příjmy při nich vzniklé pak zdanění v zahraničí nepodléhají. Ovšem jen v případě, že firma není v hostitelské zemi daňovým rezidentem a nemá v ní stálou provozovnu.
Přes všechna úskalí je ale práce na dálku velká výzva, která se může stát i splněným snem. Máte touhu i možnost si ji zkusit? Neváhejte, nabourání stereotypu tímto způsobem je velmi osvěžující.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.