Praha praská ve švech, Zdeněk Hřib bouchl do stolu. Výše úhrad za uprchlíky je nereálná, říká s tím, že nelze Pražany odsouvat na druhou kolej

Primátor Zděněk Hřib
Primátor Zděněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2022

Naplnil se černý scénář ohledně vlny válečných uprchlíků. Kapacity ubytování jsou na hraně přetečení a vedení Prahy musí začít kouzlit. Primátor Prahy Zdeněk Hřib (40) totiž upozorňuje, že ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny je, ale nejde ho pořídit za výši úhrad, kterou určila vláda. "Výše úhrad je na Prahu nereálná. Snažíme se ale zajistit cokoliv je možné za stanovenou cenu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz primátor. Úhrady vláda stanovila na 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě do 10 let.

Kvůli masivní vlně utečenců před válkou Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o pomoc se zajištěním ubytování pro 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Kapacity státu jsou vyčerpány, země se dostává do stavu, kdy uprchlíkům zvládne zajistit pouze nouzové přístřeší. 

Primátor Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v současnosti budou uprchlíci soustřeďování do tělocvičen, hal a podobných zařízení. "Jiná možnost není. Snažíme se dělat maximum, zároveň je zcela potřeba pomoc vyvážit tak, aby nedošlo k omezení standardu Pražanů. Jsou to dvě misky vah a musí být vyvážené. Je potřeba si uvědomit, že válka neskončila a dá se předvídat, že počty osob utíkajících z Ukrajiny před válkou se budou navyšovat," zdůraznil primátor s tím, že o výši příspěvků na bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny bude vláda jednat s hejtmany v neděli večer prostřednictvím videokonference.

Na Ukrajině dochází k vojenským střetům déle než dva týdny. Dosavadní jednání zástupců Ukrajiny a Ruska nepřinesla žádný pokrok v otázce možného vyhlášení příměří ani ustavení koridoru pro evakuaci civilistů z Mariupolu. Logicky se tak dá odhadovat, že konflikt bude dále eskalovat a přesouvat se do dalších částí země, což bude mít za následek další příliv uprchlíků.

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25.000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center. Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (43) přesáhl 200.000 lidí. Nejvíce lidí, asi 30 procent, registruje Praha.

Pro ŽivotvČesku.cz v sobotu Zdeněk Hřib uvedl, že Praha ubytovací kapacity má, ale nelze je získat za vládou stanovenou výši úhrad. Dále zdůraznil, že je potřeba si také uvědomit, že i hlavní město má své limity, a to třeba v rámci zdravotní péče aj. a není možné, aby Pražané přišli o svůj standard.

Že vedení Prahy má poměrně svázané ruce, je zřejmé ze situace, kdy prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek uvedl, že asociace nabízí městu 1700 míst, ale za cenu 500 korun na noc.

Podle Zdeňka Hřiba je také nutné nastavit jasná pravidla přerozdělování lidí prchajících před ruskou agresí z Ukrajiny mezi jednotlivé regiony. "Je totiž zřejmé, že většina (uprchlíků) míří do velkých měst, ale zátěž se musí rozložit mezi více krajů," uvedl v pátek. Následně požádal Pražany, aby kdo může pomoct s ubytováním lidí z Ukrajiny za danou výši úhrad, tak vážnou situaci pomůže zmírnit.

Vládou stanovené úhrady jsou 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě do 10 let. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) ve středu řekl, že kabinet se domluvil u příspěvku na dítě do deseti let na výši 90 korun. Definitivně ale ministři zatím o této podpoře nerozhodli.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.