Praha schválila návrh vyhlášky o hazardu. Adiktolog: Hráčská vášeň si vždy zdroje najde

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2020

Vedení hlavního města chce výrazně omezit hazard, radní proto na pondělním jednání schválili návrh vyhlášky, která by například úplně zakázala výherní automaty nebo videoloterijní terminály. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila adiktologa Ivana Doudu, jaký je jeho pohled na to, že v budoucnu by v Praze mělo být možné hrát už jen takzvané živé hry.

Co říkáte na takový krok směrem k omezení hazardu?

Myslím si, že regulace, která existuje, je poměrně přiměřená a dostačující. Jsem přesvědčen, že by o tom, měla rozhodovat města, obce a podobně podle své situace. Jinak to je samozřejmě politika, nikoliv garance. Ono od té doby, co se dá využívat loterií či hazardní hry na internetu, tak je to celý pseudoproblém.

Teď jste mi trošku nahrál. Jaký je váš postoj právě k tomuto byznysu v on-line světě?

Možné je v budoucnu i to, že lidé nahradí reálný sex podobným požitkem na internetu. I když to je karikaturní příklad, podobnou souvislost to má.

Rozumím. Mělo by se to globálně zakázat, tedy plošně loterijní hry a automaty vymýtit?

To je jeden pohled, ten druhý je, že hráčská vášeň by si jistě nějaké zdroje našla. Ale to jsou jen fantazie a spekulace, plošně to vymýtit nelze. Lidé si vždy najdou nějaký zdroj uspokojení. V tuto chvíli je to poměrně dostačující, pokud jde o vyhlášku v rámci omezení.

Jak moc to je, pokud se bavíme o výherních automatech a on-line kasínech a další podobné struktuře na internetu, nebezpečné pro lidi s určitým povahovým rysem směrem k závislostem?

Jsou v tom velká rizika. Týká se to naštěstí jen části lidí. Ale mohou to být velmi špatné životní příběhy, které s tím mohou nastat. Ten démon je v lidech a nejde s tím přestat jen nějakým zákazem či regulací.

Je nějaká věková skupina, která je nejvíce zasažená?

Jsou na to nějaké výzkumy, ale je to víceméně o osobnosti. Ten problém nejde určitě věkově, ani pokud jde o pohlaví přímo specifikovat. Ale existují určité statistiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.