Pravá ruka hlavy státu Jiří Ovčáček řekl, koho si umí představit po Miloši Zemanovi na Hradě. Při volbě se budu řídit klíčovým pravidlem, uvedl

Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2022

Termín přímých prezidentských voleb vyhlásí předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) v létě. Uvedl, že konkrétně by to mohlo být během srpna. Politik to sdělil portálu Seznam Zprávy. Současné hlavě státu Miloši Zemanovi (77) skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci chce už nyní zhruba dvacítka lidí, pro ŽivotvČesku.cz odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (43), kdo by měl být vhodným nástupcem jeho zaměstnavatele. "Jasného favorita zatím nemám," řekl v úvodu své odpovědi.

Volbu prezidenta vyhlašuje předseda Senátu tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. Vyhlášením termínu voleb začíná běžet lhůta, ve které se kandidátům započítávají prostředky vynaložené na kampaň do zákonného limitu. Před prvním kolem mohou kandidáti podle zákona utratit maximálně 40 milionů korun.

Česko se změnou způsobu volby prezidenta v roce 2013 přiřadilo k zemím, které v nedávných letech také přešly z nepřímé k přímé volbě hlavy státu. Do té doby vybíraly prezidenta obě komory parlamentu na společné schůzi.

Miloš Zeman se chce po konci svého volebního období přesunout do svého nového domu v Lánech, který stavební firma dokončuje. "Pan prezident by byl rád, aby v bungalovu byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není," řekl už dříve pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček s tím, že prezident si po odchodu z úřadu klidné roky penzisty plně zaslouží.

Pravá ruka hlavy státu sice jasného favorita ohledně nadcházejícího boje o Hrad nemá, ale popsala, jak bude při volbě postupovat. "Budu se řídit klíčovým pravidlem. Můj hlas dostane kandidát, který bude hovořit jednoznačně ano, ano - ne, ne, bude mít jasné názory na domácí i zahraniční politiku, bude proizraelský a nebude tedy chrlit sladkobolné, líbivé a zcela prázdné fráze jako nějaký falešný prorok. Protože za touto fasádou se většinou skrývá politický podvod," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček ohledně pravidla, které by do funkce nejvyššího ústavního činitele mělo přivést člověka, který bude důstojným nástupcem Miloše Zemana.

Jako největší favorité zatím vycházejí z průzkumů expremiér Andrej Babiš (67) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (60), kteří ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámili. Svého kandidáta zatím nepředstavily strany vládní koalice. Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta už začal sbírat odborový předák Josef Středula (54) či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (43). Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (55).

Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně dvaceti poslanců, deseti senátorů, nebo 50.000 občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let. V přímé volbě je prezidentem zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.